Romet Kreek • 3. juuni 2014 kell 11:19

USA loob Euroopa kaitsefondi

Täna Poola saabunud USA president Barack Obama teatas, et luuakse miljardi dollari suurune fond, et suurendada Euroopa liitlaste kaitsevõimekust pärast Krimmi annekteerimist Venemaa poolt.

Obama kutsub ametlikult pärastlõunasel pressikonverentsil Poola presidendi Bronislaw Komorowskiga üles USA Kongressi andma fondile heakskiitu.

„Me pühendume Poola turvalisusele nagu ka meie Kesk- ja Ida-Euroopa liitlaste turvalisusele, mis on meie oma turvalisuse vundament,“ ütles Obama.

Täna Varssavis alanud Euroopa visiidi raames külastab Obama veel Brüsselit ja Pariisi, kus ta puudutab majandusliku kööstöö, energiapoliitika ning NATO-maade ja G7 solidaarsust. Täna seisab Obamal veel ees kohtumine Poola peaministri Donald Tuskiga.

Fondi abil suurendatakse õppuste toimumisi, vägede väljaõpet ja USA vägede rotatsiooni Euroopas. USA merevägi suurendab NATO mereväe suutlikkust Läänemerel ja Mustal merel. Samuti arutatakse eelpositsioneerimise varustuse kasutamist kaitsevõime tugevdamiseks ning vägede vastuvõtuks vajaliku infrastruktuuri arendamist.

„Sõprade ja liitlastena seisame me ühtselt ja igavesti koos,“ ütles Obama seistes Komorowski kõrval.

 

Hetkel kuum