Häbipost tõi tagasi pool miljonit eurot

Eliisa Matsalu 10. juuni 2014, 13:06

Maksu- ja tolliameti avalik võlglaste nimekiri tõi riigile 9 päevaga üle poole miljoni euro.

Maksu- ja tolliamet alustas 1. juunist maksuvõlgnike avalikustamist. Esimesse nimekirja jõudis 4800 ettevõtet, kelle maksuvõlg on vähemalt 1000 eurot.

Maksuameti tulude osakonna juhataja Triin Raaperi sõnul on nimekiri maksuvõla vähenemisele kaasa aidanud. Selle nädala alguseks oli 355 võlgnikku tasumata kohustusest mingisuguse osa tasunud. Neist 160 isikut on nüüdseks võlast täielikult priid, kaheksal isikul on aga pärast nimekirja panemist välja kuulutatud pankrot. Kokku on võla katteks laekunud 534 000 eurot.

Avaliku nimekirja mõju oli maksuameti teatel märgata juba enne selle ilmumist. Nimelt teavitas amet kolm päeva enne nimede avalikustamist võimalikult paljusid ettevõtteteid nende nimekirjas kuvamisest personaalselt. Selle tulemusena tasuti enne 1. juunit ettemaksukontole kokku üle 670 000 euro 270 isikult, kellest 150 olid nimekirja avalikustamise hetkeks maksuvõlast priid.

Raaperi sõnul hindasid ettevõtlusorganisatsioonid avalikku nimekirja heaks viisiks, kuidas suurendada maksumaksjate motivatsiooni kohustusi täita ja tagada seeläbi võrdsem konkurentsikeskkond. Nimekirja hakatakse uuendama ja avaldama igakuiselt esimesele kuupäevale järgneval tööpäeval.

Nimekiri motiveerib võlga tasuma. Puhastus- ja transporditeenuse ettevõte Vormsi Logistics OÜ ühe omaniku Argo Krooni sõnul on maksuvõlglaste nimekiri riigile kindlasti kasulik, sest motiveerib ettevõtjaid võlgasid hoolsamini tasuma. Avalik nimekiri Krooni sõnul ettevõtjatele meelehärmi tegema ei peaks. "Niikuinii on info alati kättesaadav olnud. Minu jaoks tähendab tervikliku nimekirja koostamine vaid kellegi lisakoormust," märkis ta.

Põhjuseid, miks võlgu on jäädud, on Krooni sõnul aga mitmeid. Näiteks on Vormsi Logisticsil maksuameti nimekirja järgi aprilli lõpu seisuga 2241 euro suurune maksuvõlg, ent Krooni sõnul on ettevõte maksetega maadelnud juba eelmise aasta suvest, mil teine ettevõtte neile pea 4000 euro suuruse arve tasumata jättis. "Sealt läks lumepall veerema," selgitas Kroon. Võlgu jäänud ettevõte pole Vormsi Logisticsile siiamaani maksmata jäetud arvet tasunud. "Meietaolisele mikroettevõttele on see suur löök," märkis ta.

Krooni sõnul on võlgu jäänud ettevõte inkassosse edasi antud, kuid praeguseks pole veel edusamme näha.

Võlgnik unustatud makse pärast. Maksuvõlglaste nimekirjas on 15 535 euro suuruse võlaga ka Venemaa päritolu kontserdikorraldaja EM Concert. Omanik Andreas Platonovi sõnul tasuti võlg niipea, kui maksuamet neile sellest teatas. Võlg tekkis tema sõnul lihtsa arusaamatuse tõttu – maksude eest vastutav isik oli paar nädalat kontorist eemal ja võlg jäi kahe silma vahele.

Platonov selgitas, et EM Concert tegutseb kuues riigis ja iga riigi maksudega tegeleb kohalik kontor. "Seekord polnud raamatupidajat sel hetkel kontoris ja puhkuselt naastes kirjutas ta kogemata arve peale "makstud"," ütles Platonov. "Ei ole lihtne nii suurt ettevõtet pidada. Me saame nädalas üle saja erineva arve," lisas ta.

Platonovi sõnul on EM Concerti aasta käive kuue riigi peale kokku üle 12 miljoni euro, mis näitab, et võlg polnud kuidagi raha taga kinni.

Kuigi kliente võib ettevõtte maksuvõlglaste nimekirjas olemine ohumärgina paista, pole Platonovi sõnul võlal EM Concerti usaldusväärsusega midagi pistmist. "See oli esimene selline juhtum ja tegu oli pigem tehnilise probleemiga," märkis ta. EM Concertil on nii selleks kui ka järgmiseks aastaks plaanitud mitmed kontserdid, näiteks Sarah Brightmani tuur ja rahvusvaheline poksiturnee Riias. "Järgmiseks aastaks oleme planeerinud juba üle kümne ürituse," ütles Platonov.

TASUB TEADA
Maksuvõlglaste nimekirjas kuvamise põhimõtted

  • Isiku maksuvõlg on vähemalt 1000 eurot.
  • Vähemalt ühe võlas oleva nõude tasumise tähtpäevast on möödunud 30 kalendripäeva
  • Isikul puudub ajatamise graafik.
  • Maksuvõlg on sissenõutav. Isikutel, kellele on välja kuulutatud pankrot, kuvatakse ainult seda võlga, mis on tekkinud pärast pankroti väljakuulutamise päeva.
  • Kui isiku ettemaksukontol olev summa on võrdne või ületab maksuvõla summa, siis isikut nimekirjas ei kuvata. Kui aga summa on väiksem kui maksuvõlg, siis kuvatakse isiku maksuvõla kogusummat ilma mahaarvamisi tegemata.
  • Kui isiku tagastuskontrollis olev summa ületab maksuvõla summa, siis isikut nimekirjas ei kuvata. Kui tagastuskontrollis olev nõue ületab maksuvõla summat sama liiki nõude ulatuses, siis seda nõuet maksuvõla summa arvestamisel arvesse ei võeta.

Allikas: Maksu- ja tolliamet

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. June 2014, 16:46
Otsi:

Ava täpsem otsing