Sirje Rank • 11. juuli 2015 kell 5:56

Tsipras: kokkuleppeks on lootust

Alexis Tsipras reedel parlamendis  Foto: Scanpix/Reuters

Kreeka peaminister Alexis Tsipras sai Kreeka parlamendilt mandaadi otsida kreeditoridega kokkulepet, mis hoiaks ära riigi euroalast väljakukkumise.

Kreeka parlament toetas laupäeva varahommikul ülekaalukalt uue abi tingimuseks olevat valitsuse reformikava, mis näeb ette uued maksutõusud ja kulutuste kärped ning pensionide vähendamise. 300-kohalises parlamendis toetas neid ettepanekuid 251 saadikut, vahendas agentuur Bloomberg.

Hääletuse tulemus näitas, et Tsiprasel on kokkuleppe saavutamiseks laiapõhjaline poliitiline toetus – teda toetab ka opositsioon. Samas hääletas enam kui tosinkond valitsuskoalitsiooni parlamendisaadikut uute kasinusmeetmete vastu. Vastu hääletasid sellised kaalukad poliitikud nagu parlamendi spiiker Zoi Konstantopoulou ja energiaminister Panagiotis Lafazanis.

Tsipras ütles hääletuse järel, et tema eesmärk on saavutada kreeditoridega kokkulepe.

„Parlament on andnud valitsusele kõnelusteks tugeva mandaadi, et saavutada meie partneritega majanduslikult elujõuline ja sotsiaalselt õiglane kokkulepe,“ ütles Tsipras.

Kreeka esitas neljapäeva õhtul detailse reformikava. Reedel kava analüüsinud IMFi, Euroopa Keskpanga ja Euroopa Komisjoni esindajad andsid sellele positiivse hinnangu, ütles üks euroala ametnik agentuurile Bloomberg.

Kreeditoride hinnangut arutavad täna euroala rahandusministrid, kes otsustavad, kas see saab olla baasiks, millelt läbi rääkida uus 74 miljardi euro suurune abipakett.

Kokkulepe on võimalik, kuid mitte kindel, ütles Tsipras parlamendidebati eel.

Reservatsioone võib kindlasti olla Saksamaal.

„Meile on alati muret teinud läbirääkimistel järjest jäigemaks muutunud Saksamaa ja Hollandi positsioon,“ kirjutas Royal Bank of Scotland Group Plc analüütik Michael Michaelides kliendikirjas. „Kokkulepe on nüüd küll tõenäolisem, kuid mitte veel käes.“

„Saksamaa jaoks on küsitav, kuidas mõtleb Tsipras ellu viia reformipaketi, mis on veelgi karmim kui see, mis rahvahääletusel läinud pühapäeval maha hääletati,“ märkisid Euraasia Grupi analüütikud eesotsas Mujtaba Rahmaniga.

Kreeka rahandusminister Euclid Tsakalotos ütles parlamendis, et kreeklased ei hääletanud sidemete katkestamise poolt Euroopa Liiduga, vaid andsid valitsusele mandaadi kokkuleppe sõlmimiseks, mis on majanduslikult jätkusuutlik.

Börsid rallisid reedel lootuses, et pea kuus kuud väldanud vägikaikavedu Kreeka varsakradikaalse valitsuse ja kreeditoride vahel lõpuks laheneb.

Hetkel kuum