Sirje Rank • 6. aprill 2016 kell 9:45

Kõuepilved kogunevad Briti Neitsisaarte kohale

Torm lähenemas Briti Neitsisaartele  Foto: Scanpix/Reuters

Aegade suurim offshore-firmasid puudutav infoleke Panama advokaadibüroost on valgusvihku tõmmanud Briti Neitsisaared, millel on Briti lipp ja Briti hümn, kuid kus maksude ja finantsteenuste reguleerimisel Briti seadused ei kehti.

Üle pooled rahvusvahelise uurivate ajakirjanike konsortsiumi ICIJ Panama lekke põhjal kirjutatud artiklites nimetatud firmad on inkorporeeritud Briti Neitsisaartele - 113 000 firmat kokku 215 000st, mida advokaadibüroo Mossack Fonsa aitas asutada.

Briti opositsiooniliider Jeremy Corbyn kutsus eile peaminister David Cameroni üles sulgema võimalused Briti ülemere territooriumide kaudu maksudest kõrvale hoida.

„Meil on paljastused, mis näitavad maksudest kõrvalehoidmist tööstusskaalal, Briti Neitsisaartele rajatud firmadest, mis siis kolivad Panamale ega maksa kuskil makse,“ ütles Corbyn BBC telekanalile. Corbyn kutsus Briti ametivõime uurima kõiki, kes tõenäoliselt maksudest kõrvalehoidmise eesmärgil on oma raha maksuparadiisidesse paigutanud, ning nõuda neilt tagantjärele maksud välja.

Sama mõttega tuli välja endine Suurbritannia riigisekretär ettevõtluse alal Vince Cable. „Need (territooriumid) on ikka meie vastutusel,“ ütles Cable. „Meil on hulk petturitest mikroriike, kes eiravad kõige põhilisemaid standardeid. Keegi peab nad korrale kutsuma.“

Leke tõi välja, et Briti Neitsisaared kasutasid advokaadifirma Mossack Fonseca teenuseid ja andsid firmale litsentsi sellest hoolimata, et viimane ei suutnud korduvalt anda vastust, kes on firmade tegelikud omanikud. Sellega rikuti aastaid seadust. Ajaleht The Guardian uuris läbi aastatel 2005-2008 õiguskaitseorganite esitatud 100 infotaotlust, kus advokaadifirma suutis õiged omanikud nimetada vaid viiel juhul. Leht toob välja, et nii jäi varju näiteks Ukraina endise peaministri Julia Tõmošenko ja sanktsioonide alla sattunud Vene-Soome ärimehe ja president Vladimir Putini lähikondse Gennadi Timtšenko seotus offshore-firmadega. Tänaseks on olukord paranenud.

Cameron ise löögi all

Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca lekkinud andmed tegid tuliseks ka David Cameroni enda jalgealuse, kuna tema investorist isa Ian oli osav offshore-firmade kasutaja. Paljastused ei viita illegaalsele tegevusele, kuid Cameronile heidab see poliitilist varju. Ta on olnud maailma areenil üks eestkõnelejaid, et võitlust maksudest kõrvalehoidmise vastu tõhustada. Teisipäeval tuli Cameronil ennast kaitsta ja kinnitada, et tal ei ole isa pärandi tegemist offshore-firmadega, vahendas Bloomberg.

Jeremy Corbyni sõnul on vaja kiiret, põhjalikku ja ausat uurimist, mis puudutaks ka peaministri isa investeeringuid.

Lüli rahaahelas

Briti Neitsisaared, kus elab agentuuri Bloomberg andmeil 28 000 inimest, on oluline lüli globaalses rahaahelas. Seal on ligi poole miljoni ettevõtte, sealhulgas arvukate investeerimisfondide, juriidilised aadressid. Finantsteenused moodustavad ligi poole SKPst.

Jeremy Corbyn nõuab saarte allutamist n.ö otsevalitsemisele, mis lõpetaks nende privilegeeritud staatuse.

Peaministrina on Cameron teinud maksudest kõrvalehoidmise vähendamiseks rohkem kui eelkäijad, kirjutas agentuur Bloomberg. Näiteks võeti 2015. a Suurbritannias vastu seadused, mis keelavad nn esitajaaktsiad, millel pole märgitud omaniku nime. Seadusega, mis jõustub sel kuul, on ette nähtud keskregistri loomine, mis tooks välja firmade kasusaajate nimed.

Aastal 2014. kutsus Cameron ülemere territooriumidele läkitatud avalikus kirjas üles Suurbritannia eeskuju järgima ja samuti taolist registrit avalikuks tegema. See kutse läks kurtidele kõrvadele. Cameroni survel on Briti Neitsisaarte peaminister Orlando Smith siiski ellu kutsunud firmade direktorite registri, kuid see ei ole avalik. Finantsinstitutsioonidelt nõutakse Briti Neitsisaartel asuvate firmade kasusaajate registri pidamist, kuid seegi pole avalik.

Paradiisi konkurentsivõime ohus

Üks põhjus, miks Suurbritannia pole esitanud suuremaid nõudmisi, on kartus kahjustada oma ülemere territooriumide konkurentsivõimet, kommenteeris Bloombergile firma Devereux Chambers maksujurist Jolyon Maugham. „Omanike avalikul registril oleks väga suur mõju.“ Kui mõni maksuparadiis avatumaks muutub, kolib äri kohe mujale.

Briti Neitsisaared on liitunud OECD algatusega, võitlemaks rahapesu ja maksudest kõrvale hoidmisega, vahetades finantsalast infot teiste riikide maksuametitega. OECD hinnangul järgivad Briti Neitsisaared valdavalt OECD reegleid ja Briti valitsus on nõustunud, et enam pole kohane kasutada maksuparadiisi nimetust.

Tax Research LLP direktori Richard Murphy sõnul on mõningase info vahetus siiski alles esimene pragu Briti Neitsisaarte turvises.

Hetkel kuum