EASi endise juhi Maria Alajõe sõnul on ekspresident Toomas Hendrik Ilvese Ärma talu toetuse lugu erakordne kaasus, Ilvese hinnangul on aga EAS toiminud korra järgi, mis kehtib kõigi jaoks ühtemoodi.
- Toomas Hendrik Ilvese Ärma talu Foto: Toomas Huik, Postimees/Scanpix
Tegemist oli erakordse olukorraga, kus tuli arvestada presidendi isiku ja kodu kaitse aspekte ja samas tema abikaasale kuuluva äriühingu kohustusi toetuse saajana EASi ees, põhjendas EASi endine juht Maria Alajõe asjaolu, et Toomas Hendrik Ilves pidi tagasi maksma vaid 10 protsenti saadud toetusest.
Tegemist oli unikaalse kaasusega, põhjendas praegu riigikogu kantselei juhina töötav Alajõe EASi toonast otsust. Aastal 2012, kui EAS alles nüüd, pärast Toomas Hendrik Ilvese presidendiametist lahkumist avalikuks saanud otsuse langetas, oli Alajõe EASi juhatuse liige.
„Antud asjas tuleb vaadata kõiki asjaolusid kogumina,“ selgitas Alajõe. „Toetuse saaja OÜ Ermamaa oli asunud heas usus täitma äriplaani, kuid Ermamaa seadusliku esindaja Evelin Ilvese pereliige osutus valituks Eesti Vabariigi presidendiks. Toetuse saaja proovis veel mõne aja jätkata äriplaani täitmist, mis nähtub tema pöördumisest EAS poole 2007. aastal, kus tuuakse välja objekti käive ja kliendid. Samas taotles toetuse saaja 2007. aastal EASilt oma kohustuste täitmise peatamist, millega tolleaegne EAS juhatus ka nõustus.“
2011 valis riigikogu Ilvese teiseks ametiajaks riigipea ametisse. EAS pöördus toetuse saaja poole, et see esitaks oma ettepanekud projekti sihipärase kasutamiskohustuse täitmiseks.
Toetuse saaja 5.11.2011 vastuse kohaselt jätkuvad projekti elluviimist takistavad asjaolud kuni presidendi ametiaja lõpuni, s.o 10.10.2016, jätkas Alajõe. Tema sõnul kinnitas toetuse saaja, et projekti kasutati sihtotstarbeliselt kuni 2007. aasta augustini. Toetuse saaja selgitas, vahendab Alajõe, et 2007-2011 võõrustati Erma Pargi külalistemajas 1056 ametlikku ning umbes 3000 mitteametlikku külalist. „Toetuse saaja leidis, et on kaasa aidanud Eesti kui turismisihtkoha tutvustamisele, kuigi mitte avanud objekti avalikkusele,“ sõnastas Alajõe.
Seega oli Alajõe sõnul tegemist erakordse olukorraga, kus tuli arvestada presidendi isiku ja kodu kaitse aspekte ja samas tema abikaasale kuuluva äriühingu kohustusi toetuse saajana EASi ees. „Tegemist oli unikaalse kaasusega,“ leidis Alajõe.
EAS leidis niisiis, et toetuse saaja on täitnud kohustuse osaliselt, seda nii ajalises mõistes kui ka väga paljude külaliste võõrustamisega ajal, mil kompleks oli määratletud presidendi koduna.
EASI praeguse juhi Hanno Tomberg põhjendused, et Ärma talu on kasutatud toetussihipäraselt, võõrustades seal maailma tipp-poliitikuid, tekitasid avalikkuses sügavat mittemõistmist.
Toomas Hendrik Ilves teatas reedel oma Facebooki postituses, et EASi tollased ja praegused juhid on olukorda väga täpselt ja ammendavalt selgitanud. „Minule on nende öeldust kõige olulisem, et otsust tehes tegutseti korra järgi, mis ei olnud mõeldud üksikjuhtumi lahendamiseks, vaid mis kehtis kõigi jaoks,“ kirjutas ta.
Ilves pidi 2012. aastal tehtud EASi otsuse kohaselt saadud toetusest tagasi maksma vaid 10 protsenti ehk 19 039 eurot, kuigi teistelt toetust ebasihipäraselt kasutanud ettevõtetelt on toetus teadaolevalt tagasi nõutud täismahus.
Seotud lood
„Paljud inimesed on mulle öelnud, et see oli ajakirjanduse kättemaks „tintla” eest. Ma ei tea seda,“ ütles president Toomas Hendrik Ilves Eesti Päevalehele kommentaariks Ermamaa ja EASi toetuse tagasimaksmise teema kohta.
Riigikogu kantselei direktorina alustas tänasest Peep Jahilo, kelle juhatus valis 26 kandidaadi seast välja märtsis.
Viis aastat tagasi kirjuasid kaks juristi EASis valmis õiguspöärase Ermamaale makstud toetus tagasinõudeotsuse, ent juhatus muutis selle kahel korral presidendi abikaasa ettevõttele soodsamaks.
Riigikogu juhatus otsustas, et senine kantselei direktor Maria Alajõe ei jätka oma ametikohal ja uueks juhiks saab Peep Jahilo, kelle ametiaeg algab 15. juulil ning kestab viis aastat.
FIDE kiir- ja välkmale maailmameistrivõistlused toimuvad 2024. aastal esmakordselt New Yorgis. 26. detsembril Wall Streetil algav suursündmus toob kokku maailma tippmaletajad ja rõhutab male sümbolväärtuseid – strateegiat ja riski –, mida seekord väljendatakse globaalse ärikeskuse südames.