Koduostjatele kehtib tänasest uus kord

21. märts 2017, 12:36
Hakkas kehtima uus nõue kodulaenu võtjatele.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170321/NEWS/170329909/AR/0/AR-170329909.jpg

Alates tänasest on õigus elamukinnisvara krediidiasutusele laenutagatiseks hinnata üksnes kutselistel hindajatel. Ilma vastava hinnanguta enam kodulaenu ei saa, teatas Arco Vara.

Muudatus on seotud laenuandjatele kehtestatud uue määrusega, mida kohaldatakse kodulaenu tagatiseks oleva kinnisvara hindajale, hindamisele ja selle dokumenteerimisele.

Seadusandlus nõuab, et kinnisvara hindaja peab olema piisavate teadmiste, kogemuste ja oskustega ning piisavalt sõltumatu krediidi andmise otsuse tegemise protsessist, et anda objektiivne ja erapooletu hinnang kinnisvara väärtusele. Kinnisvara hinnatakse kooskõlas vara hindamise hea tavaga, mille aluseks on ühtne ja väljakujunenud turupraktika.

Kui siiani oli lubatud objekti ülevaatus ja eksperthinnangu koostamine kõikidel hindajatel, siis alates 21. märtsist 2017 saab elamukinnisvara laenutagatiseks hindamiseks vajaliku toimingu läbi viia ainult kutseline hindaja.

Kes on kutseline hindaja?

Kutseline hindaja on füüsiline isik, kellele on antud vastav kutsekvalifikatsioon ja väljastatud kutsetunnistus kutseseaduses kehtestatud aluste järgi. Hindajatel on kokku kolm kutsekvalifikatsiooni taset.

7. tase - vara hindaja on kõrgeima tasemega hindaja, kes koostab ja kinnitab kõikide vara liikide hindamisaruandeid. Lisaks juhendab ta madalama taseme hindajaid nende töös.

6. tase - kinnisvara hindaja tegeleb ainult eluotstarbelise vara hindamisaruannete koostamise ja allkirjastamisega. Tema võib juhendada nooremhindajaid nende töös (kontrollib tehtud töö õigsust ja allkirjastab hindamisaruanded). Oma kutsetaset ületavate vara liikide hindamisaruanded esitab ta läbivaatamiseks ja kinnitamiseks vara hindajale.

5. tase - kinnisvara nooremhindaja on hindaja, kes teostab küll vara ülevaatuse, kuid koostab hindamisaruande koostöös kõrgema taseme hindajaga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. March 2017, 12:36

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing