Sirje Rank • 9. juuni 2017 kell 6:48

Theresa May jätkamine küsimärgi all

Theresa May  Foto: EPA

Konservatiivide ootamatult nõrk tulemus Suurbritannia erakorralistel valimistel seab küsimärgi alla Theresa May jätkamise peaministrina – lahti on nii uue valitsuse koosseis kui ka Brexiti kõneluste suund ja ajakava.

May täispangale minek, et küsida valijatelt Brexiti kõnelusteks tugevam mandaat, ebaõnnestus. Suurema toetuse asemel parlamendis jäid konservatiivid ilma valitsuse moodustamiseks vajalikust enamusest. Neile prognoositakse senise 330 koha asemel 318 kohta, vaja oleks olnud 326 kohta.

Ükski partei ei saa üksi moodustada valitsust – see oli halvim võimalik tulemus Briti naelale, mis odavnes USA dollari suhtes 2%. Nael kauples hommikul Londonis 1,27 dollari tasemel. Euro suhtes odavnes nael 2,1% 0,8838 euro tasemele.

May andis märku, et on valmis moodustama uut valitsust, kuid juba kõlasid konservatiivide endi ridadest üleskutsed, et ta tagasi astuks.

„On ilmselge, et kui ta saavutab halvema tulemuse kui kaks aastat tagasi ja peaaegu ei suuda valitsust moodustada, ei usu ma, et ta kauaks konservatiivide liidriks jääb,“ tsiteeris ajaleht Financial Times Suurbritannia endist rahandusministrit George Osborne’i.

Valimiste suur üllataja oli Jeremy Corbyn, keda on lootusetuks liidriks pidanud isegi osad tööpartei enda liikmed. Ta pidas väga energilise vana kooli sotsialisti kampaania, nagu kirjeldas Financial Times, mis ahvatles noori ja tõi tööparteile juurde ka nende hääli, kes varem valisid Nigel Farage’i Briti Iseseisvusparteid. Ka Corbyn ärgitas May’d tagasi astuma.

„Peaminister kuulutas välja erakorralised valimised, kuna ta soovis mandaati. See mandaat, mille ta sai, kaotas konservatiividele parlamendikohti, kaotas hääli, kaotas toetust. Sellest peaks piisama, et tagasi astuda,“ ütles Corbyn agentuuri Bloomberg vahendusel.

Suureks kaotajaks valimistel osutus ka Šoti iseseisvuspartei, millest võib välja lugeda, et huvi uue referendumi järele Suurbritanniast lahku löömiseks on raugenud.

Valimistega on tekkinud hulk uusi küsimusi seoses Brexiti kõnelustega, mis peaksid algama vähem kui kahe nädala pärast. Nüüd on küsimus, mis võib muutuda Theresa May seni väljendatud positsioonis, mille järgi Brexit oleks tähendanud Suurbritannia lahkumist nii Euroopa Liidu ühisturult kui ka tolliliidust. Selle ekstreemse Brexiti versiooni lükkasid valijad tagasi, ütles tööpartei Brexiti teema kõneisik Keir Starmer Bloombergile.

Kõneluste alguse aeg võib lükkuda, vähendades veelgi seda aega, mis Suurbritannial on Liidust lahkumise tingimuste ja uue kokkuleppe läbi rääkimiseks.

Hetkel kuum