PERHi juhtide altkäemaksu asja otsus lükkub edasi

PERHi endine juhatuse esimees Tõnis Allik on kohtu all süüdistatuna altkäemaksu võtmises.  Foto: Eiko Kink
Mari Mets • 29. september 2017 kell 9:34

Täna pidi Harju maakohus langetama otsuse PERHi endiste tippjuhtide Tõnis Alliku ja Marko Kilgi altkäemaksu asjas, kuid otsus lükkub edasi.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) endist juhti Tõnis Allikut ja IT-juhti Marko Kilki süüdistatakse korduvas pistise võtmises. Otsuse nende kohta pidi Harju maakohus välja kuulutama täna, kuid kohtu pressiesindaja sõnul võttis kohus arutamiseks veel lisaaega ning uueks otsuse välja kuulutamise ajaks on määratud 26. oktoober.

Kui algselt süüdistati Allikut ja Kilki kelmuses ning omastamises, siis kevadel muutis prokuratuur süüdistust ning uue süüdistuse järgi heidetakse neile ette korduvat grupi poolt toime pandud pistise võtmist ning omastamist, oma süüd pole nad kohtus tunnistanud.

Süüdistus: juht käis hanke võitja kulul Oktoberfestil

Möödunud aasta septembris avalikustatud süüdistuse kohaselt võttis PERHi endine juhatuse esimees Allik korduvalt altkäemaksu, mille vastutasuna tagas ta aastate jooksul raviasutuse toitlustajaks sama kriminaalasja raames süüdistuse saanud P.Dussmann Eesti OÜ. Süüdistuse järgi sõlmis PERH mitmel korral riigihanke tulemusel lepingud OÜga P.Dussmann Eesti. Vastutasuks sai PERHi juht mitmel korral käia firma kulul Saksamaal toimuval Oktoberfestil.

Altkäemaksu võtmises süüdistatati  ka PERHi toitlustusjuhti Anu Vähit, kes tegutses toitlustaja leidmise hankel eduka osalemise tagamiseks Dussmanni huvidest lähtuvalt. Vähi ja Dussmanni suhtes lõpetati uurimine aprillis oportuniteediga. P. Dussmann Eesti OÜ peab tasuma riigile 5000 eurot, Dussmanni juht Annela Stimmer 2000 eurot ja Vähi 1000 eurot.

Lisaks sellele süüdistab prokuratuur PERHi endist juhti Allikut ning IT-juhti Kilki kelmuses ja omastamises. Süüdistuse kohaselt käisid nad PERHile infosüsteemide arendustöid teostanud äriühingu kulul ja teadmata lisaks lubatud tööalastele välisreisidele koos pereliikmetega ka puhkusereisidel.

Süüdistuse sai ka Helmes

Kui algselt süüdistati Allikut ja Kilki kelmuses ning omastamises, siis kevadel muutis prokuratuur süüdistust ning uue süüdistuse kohaselt heidetakse neile ette korduvat grupi poolt toime pandud pistise võtmist ning omastamist. Kriminaaluurimise alla sattus 9. mail aga seni kannatanu rollis olnud tarkvarafirma Helmes AS ja viimase nõukogu liige Andres Kukk, kuid Helmes ja selle esindaja Kukk läksid augustis kohtuga oportuniteedile. Helmes pidi maksma kriminaalasja oportuniteediga lõpetamise eest riigile 4000 eurot ja Kukk 2000 eurot. 

Helmes maksis kinni Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhi Tõnis Alliku ja IT-juhi Marko Kilgi välisreise Milanosse, Nice’i ja Tenerifele. Prokuratuuri arvates oli tegemist altkäemaksuga.

Allik ja Kilk ütlesid oma tunnistustes kohtuprotsessil, et kolm puhkusereisi, mis nende väitel Helmes tasus vastutasuna nende tehtud töö eest, millest PERH küll midagi ei teadnud, olid kooskõlastatud Helmese esindaja Andres Kukega.

 

Hetkel kuum