Kristjan Pruul • 21. november 2017 • 2 min
Jaga lugu:

Esimesed Euroopa pangad käivitasid reaalajas maksed

Foto: PantherMedia/Scanpix

Alates teisipäevast saavad esimesed pangakliendid teha kuni 15 000 euro suuruseid Euroopa-siseseid tavamakseid, mis liiguvad pankade vahel reaalajas, Eestist kuulub nende pankade sekka SEB ja Versobank.

Pankadevaheliste maksete arveldussüsteemi haldaja EBA Clearing pilootprojekti kuulub paarkümmend panka üle Euroopa, nii et esialgu suuremaid muutusi arveldustes oodata ei ole, kuid märk sekundite kiirusel toimuvate maksete kättejõudmisest seegi.

„Usume, et lähiaastatel saab välkmaksest uus maksestandard Euroopas ning raha liikumine reaalajas on tavapärane praktika. EBA Clearingu prognoosi kohaselt on aasta pärast välkmaksete süsteemiga liitunud enamus Euroopa pankasid ja kuni 80 protsenti Euroopa tavamaksetest (SEPA) asendunud välkmaksetega,“ rääkis jaepanganduse ja tehnoloogia valdkonna juht Ainar Leppänen.

Praegu saavad kõik SEB kliendid välkmakseid vastu võtta, nende algatamist testib pank esialgu väiksema ringi klientidega ja uuest nädalast laieneb see juba kõigile, selgitas Leppänen ja lisas, et nende kontsernist on süsteemiga liitunud ka SEB Läti.

LHV plaanib SEPA instant payment maksed võtta kasutusele 2018. aastal, rääkis panga kommunikatsioonijuht Priit Rum, kelle sõnul on praegu probleemiks veel, et selle teenuse tugi puudub Swiftil, mis on LHV panga kõige olulisem maksetealane koostööpartner.

Välkmaksete eelis Euroopa tavamaksete ees on, et maksed toimuvad reaalajas ja ööpäevaringselt, samuti pühade ajal ja nädalavahetusel. Seega ei pea kliendid tulevikus enam muretsema maksete töötlemise kellaaegade pärast, et olla kindlad selles, et makse jõuab õigel ajal saajani.

Välkmaksete toimimise eelduseks on et nii maksja kui saaja pank on välkmaksete süsteemiga liitunud. Euroopa välkmaksete arveldamine toimub EBA Clearingu hallatavas süsteemis, mille nimi on RT1.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt