Äripäev • 22. august 2018 kell 9:00

Riigikogus võeti üles suurte lahkumishüvitiste teema

Foto: PantherMedia/Scanpix

Vabaerakonna riigikogu fraktsioon esitas täna menetlusse riigikogu liikme staatuse seaduse eelnõu, millega soovitakse vähendada riigikogu liikmete nn mandaadist vabatahtliku loobumise kompensatsioon kolme kuu ametipalgalt ühe kuu palgale.

Samuti piiratakse selle saamise võimalust nii, et ka väikese kompensatsiooni saamiseks peab olema saadik töötanud riigikogus vähemalt kaks aastat.

Vabaerakonna fraktsiooni ja erakonna juhi Andres Herkeli sõnul on riigikogu praeguses koosseisus saadikute ametist lahkumine epideemiline. "See puudutab kõiki suuri erakondi. Võetakse vastu kolme kuu kompensatsioon ja asutakse mõnda muusse, tihti poliitilise sinekuurina omandatud ametisse. Viimane suurem lahkumislaine toimus 2018. aasta suve hakul, kui lahkusid Martin Repinski Keskerakonnast ning Deniss Boroditš ja Eerik-Niiles Kross Reformierakonnast," rääkis Herkel.

Herkeli sõnul ei haaku lahkumishüvitiste määramise kord avaliku teenistuse seaduse ega ka töölepingu seaduse alusel tekkinud töösuhetega. Ametnikud ega erasektori töötajad ei saa nautida samasugust õigust, kui nad otsustavad omal soovil töölt lahkuda (v.a. juhul, kui selles on eraldi kokku lepitud).

Hetkel kuum