• Jaga lugu:

  Vahur Roosaar: lahkusin Wendrest, sest näen asju teisiti

  Wendret pikka aega juhtinud Vahur Roosaar leidis, et tal pole enam mõtet ettevõttes jätkata, kuna tema visioon erines liiga palju omanike omast.Foto: Eiko Kink

  Lahkusin juhi kohalt, sest minu visioon erines liiga palju omaniku nägemusest. Minu hinnangul peaks ettevõte tulevikus investeerima rohkem inimestesse, rääkis Eesti suurima tektiilitööstusettevõtte Wendre pikaaegne juht Vahur Roosaar Äripäeva raadio hommikuprogrammi intervjuus.

  Järgneb intervjuu Vahur Roosaarega:
  Juhtisite Wendret 13 aastat ja töötasite seal veelgi kauem ehk aastast 2002. Miks te otsustasite pärast pikki aastaid ameti maha panna?
  Seal on mitu erinevat põhjust. Võib-olla kõige olulisem oli minu jaoks see, et viimasel ajal minu ja tegevjuhtkonna ning omaniku ja nõukogu nägemused Wendrest ja selle tulevikust hakkasid üha enam erinema. Ma leidsin, et ei ole mõistlik niimoodi jätkata, kui tegevjuhil pole enam nii suurt usku asjadesse. Juhtus ka niimoodi, et samal ajal tekkisid mul muud huvitavad võimalused. Pärast pikka kaalumist leidsin, et nii mulle endale kui ka omanikule on õiglasem, kui see koostöö ära lõpetada.
  Kas vastab tõele, et koos teiega lahkuvad veel teised juhatuse liikmed?
  Jah, reedel oli viimane päeva ka tegelikult Wendre tootmisjuhil. Tema ei olnud küll juhatuse liige, aga ta oli juhtkonna liige ja väga oluline inimene ettevõttes. Aasta lõpus lahkub ka üks teine juhatuse liige, kes oli seotud Wendre mööblitootmise ja -müügi poolega.
  Milline oli see teie visioon, mis ei läinud nõukogu esimehe omaga kokku?
  Ma ei tahaks siin liiga detailseks minna ega anda hinnanguid, mis on õige või vale. Need asjad hakkasid aga liiga palju lahknema. See puudutas erinevaid küsimusi, näiteks ka ettevõtte juhtimist. Kuna Wendre on üks osa rahvusvahelisest kontsernist, siis see puudutas kontserni arengut erinevates kohtades. Lisaks ka erinevaid küsimusi operatiivsel tasandil Eestis – mis oleksid parimad lahendused nii pikemas kui ka lühemas perspektiivis. Kuna arusaamised neist põhimõttelistest küsimustest olid erinevad ja tundus, et seisukohad jäävadki erinevaks, siis nii ta läks.
  Kuula täispikka intervjuud Vahur Roosaarega alates 37:18:
  Tegelikult on Wendrel ju viimastel aastatel hästi läinud – teie käe all on firma käive ja kasum kasvanud. Mis te ise näete, millised need suurimad väljakutsed praegu firmale on?
  Mul ei ole siin väga õige neid hinnanguid anda, sest omanikul ja uuel juhil on kindlasti oma nägemus, kuidas asja edasi viia ja veel paremini teha. Eks seal on erinevaid väljakutseid ja ohte. Kindlasti minu ja ka ülejäänud juhtkonna seisukoht on see, et Wendre on väga palju investeerinud uude tehnoloogiasse ja ruumidesse, aga võib-olla oleks natuke rohkem vaja pöörata tähelepanu ka inimestele. Wendrel on tugev tehnoloogiline baas ja kui teisi ettevõtte võtmeprotsesse samamoodi piisavalt arendada, siis loodetavasti läheb tulevik veelgi paremaks ja ettevõte jätkab senisel tõusulainel.
  Teie jaoks isiklikult on 13 pikka aastat seljataga. Mida te juhina selle aja jooksul õppisite?
  Ma olen väga palju õppinud. Tegemist on olnud väga rahvusvahelise ettevõttega ja kogu selle aja jooksul on ettevõte veelgi rahvusvahelisemaks muutunud, igal moel kasvanud ja arenenud. Kõik need tegevused nii Eestis kui ka väljaspool Eestit on andnud mulle hindamatu kogemuse. Oleme kokkuvõttes väga hästi hakkama saanud, kuid kindlasti oleme teinud väga palju vigu. Tõenäoliselt oleme aga olnud piisavalt targad, et ükski neist vigadest pole olnud saatuslik.
  Kui ma 2002. aastal Wendresse tulin, oli tegemist hoopis teise ettevõttega kui aastal 2018. Kui algusaegadel oli Wendre rohkem allhankefirma, siis nüüd on arenetud ettevõtteks, kes kontrollib kõiki väärtusahela lülisid, teeb seda väga rahvusvaheliselt ja on arenenud ka teistesse tegevusvaldkondadesse. Vanasti oli ju ainult teki-padjatootmine. Kõik on palju õpetanud ja loodan, et neist kogemustest on ka edaspidi väga palju kasu. Mul on endal väga hea meel selle aja üle, mis ma Wendres olen olnud.
  Kas mõni konkreetne seik või viga ka meenub, mis sai tehtud või mida täna teeks teisiti?
  Oi, vigu on palju tehtud. Kõige rohkem erinevaid vigu oligi rahvusvaheliseks muutumisega seotud, et minna Eestist välja Euroopasse või kaugemalegi. See osutus märksa keerulisemaks, kui oleks osanud oodata. Palju asju teeks täna teisiti, aga veel kord, õnneks pole need olnud vead, mis oleks saanud firmale saatuslikuks.
  Mida te plaanite edasi teha, kas liitute mõne teise ettevõttega või võtate hoopis pikema puhkuse?
  Ma ei plaani puhkust võtta. Tegelikult ma toimetan juba praegu ühe teise ettevõtte juures, mis on ka väga huvitav, aga väga teistsugune. Mul on väga erinevaid ja huvitavaid plaane.
  Aga te ei tahaks öelda, mis täpsemalt?
  Ei taha, sest ma ei tea ise ka veel, milline neist on kõige huvitavam ja väljakutsuvam ning mis tegelikult realiseerub.

  Wendre AS

  •Põhitegevusalaks on kodutekstiilitoodete, voodite ja madratsite tootmine ning turustamine.
  •Vabrikud on Eestis, Poolas, Soomes, Venemaal ja Hiinas, müügiesindused üle Euroopa.
  •Wendre kuulub Trading House Scandinavia AB kontserni, mille peakorter asub Rootsis. Suuromanik on Peter Hunt.
  •Ekspordi osakaal müügist 97%
  •Suurimateks müügiturgudeks olid Euroopa Liidu liikmesriigid ja Ameerika Ühendriigid.
  •2017. aastal kasvas ettevõtte müügitulu eelneva aastaga võrreldes 6,7%, 113,4 miljoni euroni. Puhaskasum kasvas samal ajal 12,8% võrra, 8,4 miljonile eurole. Müügitulu kasvass kõige enam madratsite ja voodite tootmise valdkonnas
  •Keskmine töötajate arv 2017. aastal oli 877
  Allikas: majandusaasta aruanne
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Peep Siitam: palvetamine ja filosofeerimine talutavat elektri hinda ei too
Tänasest soodsamat elektrienergiat võimaldavate justnimelt Eestis asuvate tootmisseadmete rajamist on takistanud eelkõige pime usk elektrituru viljastavasse mõjusse, kirjutab osaühingu Energiasalv Pakri juht Peep Siitam oma LinkedIni lehel.
Tänasest soodsamat elektrienergiat võimaldavate justnimelt Eestis asuvate tootmisseadmete rajamist on takistanud eelkõige pime usk elektrituru viljastavasse mõjusse, kirjutab osaühingu Energiasalv Pakri juht Peep Siitam oma LinkedIni lehel.
Nordecon sõlmis 28 miljoni eurose lepingu
Nordecon sõlmis enam kui 28 miljoni euro suuruse lepingu Rae valla Uus-Järveküla elurajooni ehitamiseks, selgub börsiteatest.
Nordecon sõlmis enam kui 28 miljoni euro suuruse lepingu Rae valla Uus-Järveküla elurajooni ehitamiseks, selgub börsiteatest.
Elcogen ehitab korealastele 75miljonise vesinikutehase
Tallinnas Ülemiste linnakus kütuseelemente tootev Elcogen sõlmis kokkuleppe Lõuna-Korea Uljini maakonna ja Next Energy Corporationiga Koreasse tehase ehitamiseks.
Tallinnas Ülemiste linnakus kütuseelemente tootev Elcogen sõlmis kokkuleppe Lõuna-Korea Uljini maakonna ja Next Energy Corporationiga Koreasse tehase ehitamiseks.
Kaido Fridolin lahkus Oma Ehitaja juhtimisest
Oma Ehitaja üks omanikke Kaido Fridolin lahkus eelmisel nädalal ettevõtte juhtimisest ja jätkab ettevõttes nõukogu liiknena.
Oma Ehitaja üks omanikke Kaido Fridolin lahkus eelmisel nädalal ettevõtte juhtimisest ja jätkab ettevõttes nõukogu liiknena.