Eliisa Matsalu • 25. märts 2019 kell 11:27

Seeder: pensionirahaga saaks laenud ära maksta

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles intervjuus ERRile, et kui II pensionisammas oleks vabatahtlik, saaksid inimesed soovi korral kogunenud pensioniraha välja võtta ja selle näiteks kas mujale investeerida või kinni maksta oma pikaajalised laenud.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder tõi näiteks, et kui inimesed ei tahaks II pensionisambasse enam raha panna, saaksid nad allesjäänud rahaga oma pikaajalisi laene tasuda.  Foto: Andras Kralla

„Kes ei soovi teise sambaga jätkata, sellel on vabadus see raha välja võtta. Investeerida mujale, maksta kinni oma pikaajalised laenud näiteks,“ ütles Seeder ERRile.

Ta kinnitas, et mitte keegi ei kavatse teise sambasse kogutud raha riigistada ega inimestelt ära võtta. „Vastupidi, me tahame selle teise samba, kus täna on väga tugev riiklik regulatsioon ja mille võiks tinglikult esimese samba kõrval riiklikuks nimetada, meie tahame selle erastada. Ehk anda inimestele suurema vabaduse ja võimalused,“ ütles ta.

Loe pikemalt Seederi intervjuud ERRist.

II pensionisamba vabatahtlikuks tegemise idee peamiseks kriitikaks on toodud ohtu, et paljud inimesed jätaksid pensionipõlveks iseseisvalt raha kogumata ja kulutaksid selle hoopiski igapäevakulutusteks ära. Pensionipõlve jõudes oleksid nad aga säästude puudumise tõttu majanduslikes raskustes.

Eelmisel nädalal selgus, et ise Seeder investeerimisega ja pensionipõlve kindlustamisega eriti tegelenud ei ole. Seeder II pensionisambaga liitunud ei ole, samuti ei investeeri väärtpaberitesse. „Mingi vara mul ikka on – natuke kinnisvara, metsamaad ja põllumaad, elamukrunt Viljandimaal,“ rääkis ta. Seejuures ei kasuta Seeder oma kinnisvara äritegevuseks, välja üürinud ta seda ei ole ning objektid on mõeldud pigem iseendale kasutamiseks. Metsamaad on tal 8–9 hektarit. „Sealt teen endale igal aastal küttepuid, ostma neid ei pea. Tasapisi maa väärtus kasvab ka,“ ütles ta.

Seederi majanduslike huvide deklaratsioonist jääb silma, et mehel on kokku 30 000 euro eest liisinguid. Tema autoparki kuuluvad 2014. aasta Hyundai Santa Fe ning Toyota Yaris Hybrid. Oma Tallinna korterit mees üürib.

Isamaa esimees tõdes, et pensionipõlve tuleb tal veel järgnevatel aastatel kindlustada ning seni on ta panustanud rohkem oma perekonda. „Senimaani on väga palju raha kulutatud pere ülalpidamiseks ja laste kasvatamiseks, mul on neli last,“ ütles Seeder ja lisas, et selle kõrvalt pole tal kindlasti olnud võimalik nii palju säästa kui näiteks neil, kel lapsi ja peret ei ole. „Usun, et olen teinud õigesti. Küll elu ja tulevik näitavad, mis võimalusi veel järgmistel aastatel pensioni kindlustamiseks on. Mõelnud olen selle peale aga küll,“ ütles ta.

Pensioniteema arutamiseks moodustati töörühm

Koalitsioonikõnelustel on senimaani II pensionisamba vabatahtlikuks tegemise idee ära kaardistatud, sel nädalal peaksid arutelud detailsemaks minema. Eelmisel nädalal pandi kokku pensioniteemaline töörühm, mida veab Keskerakondlane Jaak Aab. Töörühma kuuluvad ka Priit Sibul Isamaast ja Martin Helme EKREst. Eelmisel nädalal kohtusid nad ekspertiga, kelle seas olid Ärilehe andmetel Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja, Swedbank Investeerimisfondide ASi juhatuse esimees Kristjan Tamla ja ettevõtja Indrek Neivelt.

Eelmise nädala lõpus ütles Äripäevale Keskerakonna liikmest Kadri Simson, et Isamaa peab II pensionisamba punkti oluliseks vaid seepärast, et senimaani pole olnud samba tootlus nii hea, kui selle käivitamisel lubati. „Tuleb rahulikult küsimus läbi rääkida, mida selle vabatahtlikkuse all täpselt mõeldakse. Tulevikutehinguid või ka minevikutehinguid? Üleöö pole võimalik seda raha välja võtta,“ ütles Simson. Ta lisas, et tuleb meeles pidada, et kui Andrus Ansipi valitsemise ajal riik omapoolsed maksed II pensionisambasse peatas, siis paljud inimesed oma makseid peatama ei tormanud.

Hetkel kuum