Arstid saavad õiguse Jehoova tunnistaja lapsele verd anda

09. veebruar 2001, 08:23

Patsiendikaitse seaduse jõustudes kaotavad Jehoova tunnistajad õiguse keelata oma lastele vereülekannet ja riskida seeläbi nende eluga, sest see seadus annab arstile patsiendi elu päästmisel vabad käed, kirjutab Postimees.

Patsiendiseaduse eelnõu näeb ette patsiendi teadvat nõusolekut endaga tehtavateks protseduurideks, alla 16aastastel lastel annab selle nõusoleku lapsevanem.

Juhtumite puhul, kus patsient ei ole pädevas seisundis, et ise nõustuda protseduuriga, ning tema esindaja ei anna selleks nõusolekut, on arstil kohustus abi osutada ja sanktsioneerida see pärast halduskohtus. Seega ei saa ka Jehoova tunnistajad enam keelata oma lastele vereülekannet teha.

?Laps ju ei saa öelda, kas ta soovib vereülekannet või mitte, ning seega on arstil kohustus vereülekanne teha ja pärast seda pöörduda viivitamatult halduskohtusse,? ütles sotsiaalministri nõunik Heljo Pikhof.

Patsiendiseaduse eelnõu annab patsiendile õiguse küsida ka teise arsti arvamust, kui ta mingil põhjusel ei usalda ühe arsti hinnangut. Ravikindlustatud inimesel peab ka teise arvamuse eest maksma haigekassa.

Patsiendil on eelnõu järgi õigus kaevata kas haigla juhile, omavalitsuse tervishoiuosakonnale või loodavale kvaliteedikomisjonile. Kvaliteedikomisjon otsustab, kas teenus oli kvaliteetne või millist kahju patsiendile tekitati.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing