Sissetulekute ebavõrdsus jätkub ka vanaduspõlves

01. märts 2001, 08:17

Kõik kolm pensionisammast kuulutavad vähekindlustatud vanaduspõlve praegustele madalapalgalistele, kelle pensionid tulevad juba ainuüksi esimese samba pensionivalemi kohaselt kordades väiksemad kõrgepalgaliste omast, kirjutab Postimees.

Ametiühingute Keskliidu sotsiaalsekretäri Harri Taliga sõnul lubab praegune pensionide arvutamise valem praegustele madalapalgalistele tulevikuks väga väikest pensioni.

?Need, kes saavad täna väikest palka, peavad arvestama, et ka nende pension tuleb väga madal. See tähendab, et nende elustandard jääb eluks ajaks madalaks,? rääkis Taliga. ?Ma arvan, et see ei ole põhjendatud.?

Füüsiliste Isikute Ettevõtlusliidu juhatuse esimehe Olavi Kärsna sõnul häirib teda see, et keegi ei ole inimestele nende tulevaste pensionide kujunemispõhimõtteid tutvustanud. ?Inimesi tuleks informeerida, sest tegu on tõsise asjaga,? ütles Kärsna.

Tehes spekulatiivse arvutuse valitsuse poolt 2001. aastaks määratud sotsiaalmaksu arvestusliku suuruse 18 838 krooni ja 26,24kroonise aastakoefitsiendi hinde põhjal ning lisades sellele pensioni baasosa, teeniks 4000kroonise kuupalgaga 40 aastat töötav inimene välja 1292,56kroonise pensioni.

20 000-kroonise kuupalgaga teeniks aga samadel tingimustel 40 aastaga välja 4822,80kroonise pensioni, mis on 3,7 korda kõrgem. Ehkki nii staazhihinne kui ka pensioni baasosa 410 krooni on praeguste keskealiste pensionilemineku ajaks kindlasti kasvanud, annab see arvutus aimu tulevaste pensionäride sissetulekute erinevustest.

Tänane kõrgepalgaline võib lubada endale lisakindlustust nii pensionireformi teise kui kolmanda samba abil, sellal kui madalapalgalise võimalused selleks on märksa väiksemad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing