Eesti saab võimaluse kasvavat toiduimporti piirata

03. aprill 2001, 12:29

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks põllumajandusministri Ivari Padari korralduse moodustada ministeeriumidevaheline siseturu kaitse komisjon, mille aruande järgi saab Eesti riik põllumajandustoodete järsu impordi kasvu korral importi piirata.

Korraldus ja sellega seoses valitsuses samuti heaks kiidetud kolm määrust tuginevad maaelu ja põllumajandusturu korraldamise seadusele.

Korralduse seletuskirja kohaselt on Eestil õigus rakendada imporditavate põllumajandussaaduste ja -toodete suhtes kaitsemeetmeid ehk peamiselt täiendavaid impordimakse juhul, kui juurdluse tulemusel tuvastatakse, et kahju Eesti tootmisharule on põhjustatud impordi olulisest suurenemisest.

Majandusministeeriumi väliskaubanduspoliitika peaspetsialisti Maret Veineri sõnul on kaitsemeetmete rakendamisvõimalust kõige rohkem oodanud Eesti teraviljatootjad. Teraviljatooted on üks neid kaubagruppe, mille suhtes ei ole Eestil ka kokkulepet Euroopa Liiduga eksporditoetuse vältimise suhtes, mistõttu on siinsel teraviljal imporditavaga raske konkureerida.

Kaitsemeetmete rakendamise põhieelduseks on eelnevalt läbiviidav juurdlus, mis algatatakse juhul, kui taotlust toetab üle poole vastavast kohalikust tootmisharust. Juurdluse läbiviimise eest vastutab ministeeriumidevaheline komisjon, mis koosneb kaheksast oma valdkonna eksperdist. Komisjoni teenindab põllumajandusministeerium.

Juurdluse tulemusel valmib kaitsemeetmete komisjonil juurdluse aruanne, mis esitatakse põllumajandusministri kaudu Vabariigi Valitsusele ja millest avaldatakse kokkuvõte väljaandes Ametlikud Teadaanded. Juurdluse kulud kannab riik.

Seletuskirja kohaselt ei ole kaitsemeetmete rakendamine vastuolus Eesti - Euroopa Liidu liitumiskõnelustel võetud kohustustega ega WTO lepingutest tulenevate kohustustega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing