Koolis saadab edu naisi, tööturul mehi

17. mai 2001, 08:28

Statistikaameti avaldatud uurimusest selgub, et kõrgkooli lõpetanud neidudel on raskem tööd leida kui nende meessoost eakaaslastel, kirjutab Postimees.

Ehkki viimase kümne aasta jooksul on jõudsalt kasvanud aastate hulk, mille noored kulutavad hariduse omandamiseks, süveneb Eestis hariduslik kihistumine.

Ajal, mil üha rohkem noori on asunud õppima kõrgkoolidesse, kasvab nende noorte hulk, kes katkestavad oma haridustee juba enne põhihariduse omandamist. Statistikaameti korraldatud uurimusest selgub, et haridussüsteemis jäävad kaotajaks pooleks just poisid.

?Arvud näitavad, et sooline ebavõrdsus saab alguse juba põhihariduses,? selgitas statistikaameti haridussektori juhataja Aavo Heinlo eilsel kohtumisel ajakirjanikele.

?Probleem on selles, et põhikooli õppekavad ning naisõpetajate hulk võimaldavad tüdrukutel paremini kohaneda,? põhjendas Heinlo poiste mahajäämust.

?Neile lihtsalt ei sobi selline haridussüsteem, kus arutluse ja analüüsi asemel soodustatakse tuupimist,? lisas ta. Ühe võimaliku lahendusena nimetas statistik segaklasside kaotamist.

Põhikoolis alguse saanud meeste ja naiste ebavõrdsus jätkub ka kõrgkoolides, kus õppivate tütarlaste rohkus on otseses seoses meeste ülekaaluga tööturul.

Samas lisas ta, et kõrghariduses ei ole määravad enam õppekavad, vaid et poistel on paremad võimalused õppimise kõrval tööle asuda.

?Paljud poisid lähevad ülikooliajal tööle, sest nende järele on tööturul lihtsalt suurem nõudlus,? ütles Heinlo.

Otse ülikoolipingist tööturule konkureerima minnes pikeneb poiste haridustee, kuid suurenevad kontaktid tööturul ning eelkõige kogemus. Nii satubki näiteks õigeaegselt kõrgkooli lõpetanud tütarlaps ülikooli ust sulgedes tõsise probleemi ette - kuhugi pole tööle minna.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing