Töötuks jäämise riskide kindlustamine kärbib palka

13. juuni 2001, 08:05

Riik korjab juba jaanuarist sundkorras iga töötaja palgalt 1,5 protsenti töötuskassasse, kust hakkavad abi saama töö kaotanud inimesed ja ka hätta sattunud ettevõtted, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ilmselt täna riigikogu kinnituse saav töötuskindlustuse seadus tagab töötuks jäänule kuue kuu jooksul poole tema endisest palgast.

Selle nimel peavad töötajad maksma 2002. aastal igas kuus oma palgast ära ühe protsendi suuruse summa. Maksukoormus kasvab ka tööandjatel, kes on kohustatud tegema iga töötaja palgalt 0,5 protsendi suuruseid kindlustusmakseid. Uus kord jätab näiteks 10 000kroonise töötasuga inimese kuus ilma 100 kroonist ja tema tööandja 50 kroonist.

?Kreenholmile tähendab see vähemalt 2,6 miljoni krooni eest täiendavat kulu. Seda veel ei tea, kui palju see meile kokkuvõttes maksma läheb,? ütles Kreenholmi Valduse ASi peadirektor Meelis Virkebau.

Kuna maksma peavad ka töötajad, tuleb Virkebau sõnul töööandjale peale täiendav pressing, sest keegi ei taha palgas kaotada. ?Oleme algusest peale olnud selle seaduse vastu. Suure töötajate arvuga ettevõtetele on see karistus kõrge tööhõive eest. Aga selline asi on koalitsioonileppes,? märkis Tööstuse ja Tööandjate Keskliidu juhatusse kuuluv Virkebau.

Sotsiaalminister Eiki Nestori hinnangul on vajadus uue sundkindlustuse järele suur. ?Turumajanduses elatud aeg on tõestanud, et töötus on üks riskidest, mis vajab kindlustamist,? rääkis Nestor. ?Inimene on ühtpidi solidaarne nende suhtes, kes on jäänud tööst ilma. Teisalt on tal endal vähem riske. Ta ei pea mõtlema, millest ma elan siis, kui mu ettevõttel ja minul endal pole enam tööd.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing