Tartu Ülikool rajab tehnoloogiainstituudi

Inno Tähismaa 12. oktoober 2001, 14:51

Traditsioonilistele erialadele täienduseks ja teaduspotentsiaali paremaks rakendamiseks rajab Tartu Ülikool tehnoloogiainstituudi.

1. oktoobrist on Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi asutajadirektoriks TÜ külalisprofessor Tõive Kivikas, kelle ülesandeks on instituudi käivitamine.

Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituut asutati ülikooli nõukogu otsusega käesoleva aasta 26. juunil, et koondada ülikooli tehnoloogilist kompetentsi ning luua otse ettevõtlusele suunatud arendustegevuse baas ja tehnoloogia-alase õppe keskus. Uue instituudi eesmärgiks on luua kõrgtehnoloogilist arendust toetav infrastruktuur, toetada innovaatiliste tehnoloogiate juurutamist ning arendada välja tootearenduste kompetentsikeskused.

'TÜ tehnoloogiainstituudi rajamine on seotud Eesti rahvusliku arenguga,' ütles Tartu Ülikooli arendusprorektor prof Hele Everaus. 'EL ühinemise programmdokumendi Rahvuslikus arengukavas (National Development Plan, NDP) on rõhutatud eesti ühiskonna innovatiivse arengu tähtsust.' Everausi sõnul on tehnoloogia arendamiseks vajalik inimpotentsiaal Eestis olemas, kuid kriitiline on seis infrastruktuuriga ? puuduvad kõrgtehnoloogilisele arendusele vajalikud ruumid ja paljuski ka aparatuur.

TÜ tehnoloogiakeskuse direktori prof Mati Karelsoni sõnul võimaldab loodav tehnoloogiainstituut oluliselt kiiremini ellu rakendada juba käimasolevaid ettevõtlusega seotud projekte. Sellised projektid on ülikoolis hetkel näiteks biolagunevate polümeeride tehnoloogia väljatöötamine, haruldaste muldmetallide uute tehnoloogiliste rakenduste loomine koostöös AS Silmetiga ja nanotehnoloogilised uuringud, mis pakuvad huvi elektroonikatööstuse ettevõtetele. 'Kindlasti on tehnoloogiainstituudi missioon ka noorte tehnoloogiale orienteeritud ettevõtjate koolitamine kõrgel rahvusvahelisel tasemel,' ütles professor Karelson. Vastava koolituse kokkulepe on sõlmimisel Zernike Teaduspargiga Hollandis, mis hõlmab ligi 300 kõrgtehnoloogilist ettevõtet ning haldab 200 miljoni euro suurust varajase stardikapitali fondi. Sellel nädalal Tartut külastanud Zernike Teaduspargi president Lex de Lange tõdes, et Tartu Ülikool on äärmiselt huvitav ja perspektiivikas partner.

Tehnoloogilist arendust toetavate üksuste loomise ülikoolide juurde on põhimõtteliselt heaks kiitnud ka Vabariigi Valitsus, kes andis majandusministrile ülesande korraldada vastava programmi väljatöötamine ning selle esitamine valitsusele 2002. aasta märtsis. 'Valitsuse põhimõtteline toetus annab võimaluse konkreetseteks sammudeks,' ütles prof Everaus. 'Nüüd on meil võimalus asuda projektikirjelduse juurde. Leian, et uus hoone koos sisseseadega võiks valmida Riikliku Arengukava raames. Lootust selleks annab tõsiasi, et aastateks 2001-2004 on kavandatud innovatsiooni ja arendustegevuse riikliku rahastamise ennakkasv.'

Praegused Tartu innovatsiooni tugistruktuurid on TÜ tehnoloogiakeskus, TÜ teadus- ja arendusosakond, Eesti Biokeskus, TÜ Füüsika Instituut ja sihtasutus Tartu Teaduspark, mille toel on pandud alus paljudele arendusprojektidele PHARE programmi raames ning loodud ülikoolide, haldusorganite ja innovaatiliste ettevõtete koostöövõrgustik.

Andres Toode
ülikooli pressinõunik

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing