Tootjahinnad püsisid veebruaris stabiilsetena

22. märts 2004, 12:12

Töötlevas tööstuses tõusid tootjahinnad veebruaris 0,4% võrreldes jaanuariga, sama palju olid hinnad kõrgemad ka võrreldes aasta varasema hinnatasemega.

Suurimad hinnamuutused leidsid aset toiduainetööstuses, kus tootjahinnad kasvasid veebruaris 3,4% võrreldes möödunud aastaga. Hinnad olid kõrgemad kui aasta varem kõikides toiduainetööstuse allharudes, välja arvatud lihatööstuses (-4,1% mullusega võrreldes). Kõige enam kallinesid piimatooted. Kuigi piimatoodete puhul olid tootjahinnad veebruaris veidi madalamad kui jaanuaris, olid hinnad eelmise aasta sama perioodiga võrreldes kümnendiku võrra kõrgemad. Kalatoodete tootjahinnad ületasid veebruaris mullust taset 6,9%.

Teistes tööstusharudes tootjahinnad oluliselt ei muutunud. Vaid nahatöötlemises tõusid hinnad kuude võrdluses ligi 3% (aastane kasv 4,8%) ning puidutööstuses ületas hinnatõus 1% (eelmise aasta veebruariga võrreldes tootjahinnad praktiliselt ei muutunud). Pabertoodete tootjahinnad püsisid jätkuvalt oluliselt madalamal tasemel eelmise aasta hindadest (-12%).

Ettevõtete ootused hindade tõusu osas on aga viimasel ajal pidevalt suurenenud. Konjunktuuriinstituudi poolt veebruaris läbiviidud küsitluse kohaselt ootas iga neljas ettevõtja tööstussektoris lähiajal müügihindade kasvu. Kaks kolmandikku küsitletutest eeldasid hindade püsimist praegusel tasemel. Jätkuvalt püsisid ootused hinnatõusu osas kõrgel toiduainetööstuses, järsult tõusid aga hinnatõusuprognoosid lähemaks kolmeks kuuks ehitusmaterjalide tootjate seas.

Veebruaris lõppes ekspordihindade tugev aastane kasv, mis oli mõjutatud eelmise aasta veebruaris toimunud elektroonikatööstuse suurte eksportööride toodete järsust hinnatõusust. Jaanuariga võrreldes tõusid ekspordihinnad 0,4%. Tegevusalade järgi jätkus hindade tõus naha- ja metallitööstuses ning metsamajanduses. Peale mõnekuist langust suutsid oma toodete ekspordihindu tõsta ka plast- ja kummitoodete ning mööblitootjad.

Impordihindade langus jätkus aastases võrdluses ka veebruaris. Seda mõjutasid rohkem naftasaaduste madalamad hinnad, mis olid põhjustatud dollarikursi nõrgenemisest võrreldes eelmise aasta veebruariga. Samal ajal olid endiselt oluliselt kõrgemad põllumajandussaaduste hinnad. Hinnatõusu oli märgata ka puidu, metallide ja mootorsõidukite osas. Veebruariga võrreldes impordihinnad oluliselt ei muutunud, mõningane hinnatõus oli naha, puidu, kütuste ja metallide osas.

Järgneval kuul impordihindade märgatavat tõusu pole veel oodata. Kütuste hindade kasvu maailmaturul tasakaalustab endiselt nõrk dollar. Ekspordihindade mõõdukas kasv jätkub.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing