PM: Mihkelson: Euroopa Liit ei tohi langeda Moskva seatud lõksu

23. aprill 2004, 08:04

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson leiab, et EL ei tohi anda järele Venemaa survele käsitleda vene vähemuse probleeme Moskva vaatevinklist.

Euroopa Komisjon esitas esmaspäeval Brüsselis ELi-Venemaa ühisdeklaratsiooni projekti, millest osa on Eestile ja Lätile vastuvõetamatu, kirjutab Postimees.

«See sõnastus on väga üheselt ja otseselt tõlgendatav kui Eesti ja Läti väidetavale vähemusteprobleemile osutamine ja see tekst vaatab asju pigem Venemaa kui Euroopa silmade läbi,» avaldas Mihkelson rahuolematust.

ELi konfidentsiaalsusnõue ei võimalda sõnastust enne lõplikku otsust avalikuks teha.

Nn vähemuste küsimus on tänaseks ainus Venemaa mõne kuu tagusest 14punktilisest nõudmiste loendist, millele pole veel lahendust leitud ja mille Venemaa on seadnud tingimuseks, et laiendada 1. maist ELi-Vene partnerlus- ja koostöölepet ka kümnele uuele, euroliiduga liituvale riigile.

Koostööleppe laienemisest sõltub muu hulgas näiteks nn topelttollide püsimine või kadumine Eesti ja Venemaa vahel.

Venemaa nõudmistele vastu tulles soostus EL tegema samaaegselt leppe laienemisega Venemaaga ühisdeklaratsiooni idanaabri murede asjus.

Eesti arvamus ühisavalduse vähemusi puudutava punkti suhtes on Postimehe andmetel pisut leebem kui lõunanaabritel lätlastel, kes pole nõus sisuliselt mingi vähemusteküsimuse käsitlemisega ELi-Vene ühisdeklaratsioonis.

Mihkelson leidis, et Euroopa Liit on ennast Venemaaga suheldes ise tupikusse mänginud.

Mihkelson nimetas valeks käiguks, et Euroopa Liit üldse soostus selles nn vähemuste punktis mingeid kõnelusi alustama. «EL oleks pidanud jääma oma algse otsuse juurde, et partnerlus- ja koostöölepe Venemaaga laieneb automaatselt uutele liikmetele ilma lisatingimusteta ja punkt,» ütles ta.

Mihkelson nentis, et ELil puudub jätkuvalt ühine välispoliitiline joon nii üldiselt kui eriti Venemaa suunal. «Nii on ka need läbirääkimised meile mõnevõrra kriitilises situatsioonis,» möönis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing