Raamatupidamises ei nõuta enam ?originaalarvet?

13. mai 2004, 15:19

Uus käibemaksuseadus ei nõua enam raamatupidamises nn originaalarve olemasuolu, ehk arve võib olla saadud ka e-postiga või faksiga.

Ettevõtete raamatupidamises tekkis varem palju tüli 'originaalarve' nõudest, mille puhul oli vaidlusalune isegi selle üheselt mõistmine. Alates 1. maist pole aga enam oluline, et arve oleks saadetud postiga või isiklikult üle antud.

Uue seadusega on muutunud ka nõue käibemaksu mahaarvamise osas. Siiani sai sisendkäibemaksu tagasi küsida siis, kui oli kätte saadud juba nii arve, kui ka kaup või teenus. BDO Eesti maksukonsultant Kalle Kägi näitlikustas, et kui kuus kuud tehti firma varale remonti, mille eest esitati küll koheselt arve, siis teenuse eest tasunud ostja käibemaksu kohe tagasi ei tohtinud küsida. Arve oli nii kaua ?üleval?, kuni teenus lõplikult kätte saadi. Sama viivitus toimus näiteks ka perioodika tellimisel.

'Kauba kätte saamine ei oma nüüd enam mingit tähendust,' lausus Kägi. Alates 1. maist on oluline arve kättesaamine ostja poolt ja see, et müüjal on tekkinud käive. Käive tekib raha laekumisel või kauba üle andmisel. ?Seega riik ei saa enam mingit krediiti, mille jooksul ostja ootab kauba kätte saamist,? ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing