Exxon Mobili juht palus firmat mitte süüdistada bensiini hinnatõusus

27. mai 2004, 10:20

Exxon Mobili juht palus firmat mitte süüdistada bensiini hinnatõusus, kuna firma ei teeni enam kui 3 kuni 5 USA senti kasumit gallonist.

?Suurem osa bensiini tanklahinnast tuleb maksudest ja nafta ostust,? ütles Exxon Mobili juhatuse esimees Lee Raymond pärast firma aktsionäride aastakoosolekut Houston Chronicle-le. ?Meie pole kaugeltki maailma suurim naftatootja.?

Ta lisas, et Exxon Mobile toodab umbes miljon barrelit naftat päevas, kuid peab ostma naftat kasutamaks 6 mln barrelist naftatöötlemisvõimsust, mis teeb firma avatuks igapäevasele naftahinna kõikumisele maailmaturul.

?Kui meil läheb kõik õieti, teenime me vaid sente galloni pealt,? lisas firma juht.

Firma juht ei tahtnud nafta ega bensiinihinda tulevateks kuudeks prognoosida.

?Me oleme 40 aasta jooksul olnud kehvad hindade prognoosijad,? ütles Raymond. ?Palju pole muutunud, seetõttu ei hakka ma pakkuma.?

Aktsionäridele pakkus suurt huvi firma uue presidendi Roy Tillersoni tutvustamine, keda peetakse Raymondsi koha pärijaks.

Raymond vaidles idee üle, et Saudi Araabia on kaotanud kontrolli nafta hinna üle. Üle kogu maailma on piisavalt naftapakkumist naftatöötlustehaste käigushoidmiseks. Pudelikaelaks on hoopis naftatöötlustehased.

?Me pole ehitanud USAs naftatöötlustehaseid kolme aastakümne jooksul ja seda rahalistel ja regulatoorsetel põhjustel,? lisas ta. ?Ümbertöötlustehased pole läbi ajaloo raha teeninud ja ma ei näe looduskaitse alaste piirangute kergenemist.?

Ilma vedeldatud maagaasi impordita tulevad ette gaasipuudujäägid, mis seab USA gaasitarbijad hätta.

Exxon Mobil kulutab 15 mld dollarit hiiglasliku maagaasi vedeldamise keskuse loomiseks Qatari. Kuid püüdlus saada luba hiiglasliku mereterminaali rajamiseks on leidnud kohaliku vastuseisu.

?Siin on sama lugu, mis nafta ümbertöötlustehastega,? ütles ta. ?Kõik ütlevad, et nad vajavad seda, kuid keegi ei taha seda lähiajal ehitada.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing