Virumaa Teataja: Turbatootjad ootavad kuiva hilissuve

06. august 2004, 08:59

Vihmase suve tõttu on turbatootjad suutnud kaevandada vaid viiendiku kavandatust.

Turbakaevandajad loodavad kuivale suvelõpule, mis võimaldaks kas või osa plaanidest täita. Kas sügisel ja talvel tuleb briketipuudus, turbafirmade turundustöötajad veel öelda ei oska, kirjutab Virumaa Teataja.

Puhatu turbamaardla Ida-Virumaal on Eesti üks suuremaid. Pärast Oru turbakombinaadi kuulsusetut lõppu on maardla kasutajad mitu korda vahetanud, kuni kasutusõiguse sai aktsiaselts Tootsi Turvas.

Selle firma Puhatu jaoskonna juhataja Arno Paikles ütles, et tänavu on turbaväljadele sadanud üle 300 millimeetri vihma, mistõttu tuleb turbatootmishooaeg kehvaks tunnistada.

Tootsi Turvas on tänavu Puhatu turbaväljade arendamiseks investeerinud kümneid miljoneid kroone. ?Me rajame uusi tootmisväljakuid ning korrastame vanu, samuti remondime veesüsteeme,? ütles Paikles.

Turbatootmisse tehtud investeeringud tänavu tõenäoliselt kasu tooma ei hakka, küll aga tekivad niimoodi eeldused edukaks tööks tulevikus.

Puhatu turbaväljadel töötavad moodsad masinad. Selle nädala algul aga pidi enamik neist seisma, vaid üksikud masinad valmistasid turbavälju kuivemaks ajaks ette.

Maardekasutusloa järgi võib Tootsi Turvas kaevandada Puhatus 200 000 tonni turvast aastas. Tänavu on suudetud kaevandada umbes 40 000 tonni. Paiklese hinnangul on Puhatu maardlal aga kindel tulevik. ?Tänavu on areng olnud väga tormiline. Loodame siin töötada vähemalt 20 aastat, samuti tahame leida kvalifitseeritud tööjõudu,? ütles Paikles.

Puhatus toodetud tükkturbaga köetakse suuri katlamaju. Freesturbast toodetakse Kiviõli keemiatehases turbabriketti. Briketipuudusest võib päästa vaid kuiv hilissuvi, kui turvast õnnestub kaevandada septembri lõpuni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing