Haigestunud töötaja võib ELis kaotada kuni poole palgast

13. oktoober 2004, 11:28

Aon Consulting Eurometeri andmetel on haiguskindlustuse määrad Euroopa Liidus (EL) riigiti niivõrd erinevad, et töötaja võib kaotada isegi poole palgast.

Kolmes EL liikmesriigis vähendavad tööandjad haigestunud töötajate tasu 30% ja rohkem, kirjutab Aon Consulting Eurometeri viimane väljaanne 25 liikmesriigi erinevustest. Suurim töötasu vähendaja on Slovakkia, kes maksab haigestunud töötajale 49% vähem. Taani, Iirimaa, Itaalia, Luksemburgi ja Hollandi tööandjad seevastu ei vähenda haigestunud töötajate tasu üldse.

T?ehhis, Eestis, Slovakkias ja Portugalis ei maksa tööandja haigusehüvitist, kuid Hollandis maksab tööandja kogu hüvitise ise. Enamikes riikides toimub haigusehüvitiste maksmine siiski kombineeritult läbi sotsiaalkindlustuse ning tööandja poolse hüvitise maksmise kohustuse.

Enamikes riikides väheneb haigestunud töötaja sissetulek 15-30%. Prantsusmaal, Portugalis ja Slovakkias, kus haigestunud töötaja sissetulek väheneb rohkem kui 30%, peaksid töötajad võtma vaatluse alla oma haigestumisega seotud lisariskid ning kaaluma spetsiaalse lisakindlustuse ostmist.

Eesti kindlustusseltsid pakuvad võimalust kindlustada õnnetusjuhtumi tagajärjel saamata jäänud töötasu päevaraha hüvitise alusel. Haigestumise tõttu saamata jäävat 20% töötaja töötasust pole võimalik Eesti kindlustusseltsides kindlustada. Samuti ei saa Eestis kindlustada töövõime kaotamist haiguse tõttu.

Samas peaksid ka tööandjad analüüsima inimressurssidega seonduvaid finantsriske, märgib Aon. Austria, Taani, Iiri, Luksemburgi, Malta, Hollandi ja Inglismaa tööandjad maksavad 40-100% haigestunud töötajate sissetulekust. Lisaks mõjub töötajate haigestumine pärssivalt ettevõtte majandustegevusele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing