ÄL: Sõnnikust elektri tootmine on Eesti Energia otsustada

05. aprill 2006, 07:40

Ekseko ja Eesti Energia kavandavad biojäätmetel töötavat koostootmisjaama.

Eesti suurim seakasvatus Ekseko on valmis Viiratsis seasõnnikust elektrit ja soojust tootma hakkama, kui Eesti Energia otsustab projekti investeerida. Eesti Energia arutab küsimust lähiajal, kirjutab Ärileht.

Tootmisprotsess näeks välja selline: Ekseko sõnnik suunatakse reaktoritesse, kuhu lisatakse muid biomassi komponente, näiteks tapamajade jäätmeid, silo, haljasmassi, veepuhastusmuda jm. See kõik hakkab reaktoris käärima ning tekib biogaas, mis kokku kogutakse. Gaasiga köetakse sisepõlemismootorit, mis paneb tööle elektrigeneraatori. Protsessi käigus eraldub ka soojusenergiat.

Ekseko ja Eesti Energia on peamiselt seasõnniku ümbertöötlemisel põhineva koostootmisjaama rajamise ideed arendanud juba paar aastat. 2004. aastal andis projektile positiivse hinnangu Taani konsultatsioonifirma Energy Consulting Network, kellele Eesti Energia maksis analüüsi eest 200 000 krooni.

Ekseko arendusdirektori Andres Veide sõnul on Ekseko valmis projekti ellu viima, hetkel seisab asi vaid Eesti Energia otsuse taga ning projekti pika tasuvusaja taga.

Ekseko jaoks oleks tegemist hea projektiga, kuna enam ei peaks firma haisvat sõnnikut põldudele laotama ja nii haisutades kohalike pahameelt pälvima.

Eesti Energia taastuvenergia üksuse juht Raimo Pirksaar ütles, et taanlaste uuringu tulemused on praegu Eesti Energia esindajate laual kaalumiseks, analüüsimiseks ja otsuste tegemiseks.

'Kas Eesti Energia otsustab selle projekti ellu viia ja hanke välja kuulutada, on täna veel vara öelda. Loodame lähiajal selle teemaga edasi liikuda,' ütles Pirksaar.

Projekti tugev külg on Pirksaare sõnul Eesti Energia tootmisportfelli laiendamine ja taastuvenergeetika osakaalu suurendamine. Nõrk külg aga pikk tasuvus, kuna riiklikult selliseid investeeringuid, erinevalt näiteks Taanist või Saksamaast, ei toetata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing