EL jagas saastekvoote liiga palju

15. mai 2006, 14:06

ELi saastekvootide hinnad on viimased kolm nädalat järsult kukkunud, kui turule jõudis info, et osa kvoote on jäänud kasutamata.

Läinud reedeks oli ühe tonni süsinikdioksiidi õhkupaiskamise loa hind alanenud 19. aprilli rekordiliselt 31 eurolt 8,6 eurole.

Täna avalikustas Euroopa Komisjon 21 riigi andmed saastekvootide tegeliku ärakasutamise kohta, millest selgub, et eraldatud kvoodid ületasid tegeliku vajaduse 2,5% ehk 44,2 miljoni tonni võrra, vahendas Bloomberg. Ülejääk oli siiski kardetust väiksem ja hinnalangus peatus, kuid olulisematest riikidest on veel laekumata Poola andmed.

Näiteks Saksamaa, mis on ELi suurim elektriturg, jagas läinud aasta jaoks kvooti tegelikust vajadusest 4% rohkem. Prantsusmaal lasid tööstus- ja energiafirmad mullu atmosfääri algselt arvatust 12,8% vähem süsinikdioksiidi. Eesti kasutas 18,8 miljonile tonnile eraldatud lubadest ära 12,6 miljonit tonni.

'On selge, et enamus riike olid saastekvootide jagamisega liiga heldekäelised,' kommenteeris Bloombergile Credit Agricole saastekvootidega kauplemise osakonna juht David Foster.

Euroopa lõi saastekvootidega kauplemise süsteemi kliima soojenemise takistamiseks sõlmitud Kyoto protokolli täitmiseks. Eesmärk on ärgitada ettevõtteid vähendama kliima soojenemist põhjustavaid heitmeid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing