Kristjan Lepik: kokkulepe ei tähenda süüd

23. august 2006, 09:55

Kristjan Lepik ütles kommentaariks kohtuvälisele kokkuleppele, et see ei tähenda tema süüdiolekut ega piira Lepiku edasist tegevust.

Järgneb Lepiku kommentaar muutmata kujul.

'17. augustil 2006 kinnitas kohtunik Sweet minu ja SECi (USA väärtpaberiinspektsioon) vahelise kohtuvälise kokkuleppe, mille tulemusel on uurimine minu suhtes lõppenud. Minu süülisust see kokkulepe ei tähenda, samuti ei sea mingeid piiranguid minu edasisele tegevusele.

Kokkuleppe paremaks mõistmiseks kirjeldan veidi taustapilti. Pärast eelmisel sügisel SECi poolt esitatud süüdistust, oli minu jaoks juhtumi lõpetamiseks kaks lahendust – minna kohtusse oma õigust taga nõudma või jõuda kohtuvälisele kokkuleppele SECiga. Kohtuvaidlus oleks USA advokaatide sõnul väldanud vähemalt paar aastat ja juriidilised kulud oleks ulatunud paarikümne miljoni kroonini ning isegi protsessi võites ei hüvitaks vastaspool juriidilisi kulusid. Seega ei olnud kohtuvaidlus rahaliselt minu jaoks ei võimalik ega mõistlik ning kohtuväline kokkulepe oli ainus loogiline tee. Samas ei osanud ma arvata, et kokkuleppe sõlmimine võtab nii pikalt aega, kuid minu Ameerika juristide sõnul on tegemist sealses mõistes väga kiire lahendiga.

Kohtuväline kokkulepe on antud juhtumi puhul SECi jaoks võimalik vaid siis, kui vastaspool tasub kolm komponenti – teenitud kasumi, intressi kasumitelt ning tsiviilhüvitise. Vastavalt kokkuleppele need kolm summat ka tasusin, kasum 551 958 dollarit, intress 10 181 dollarit ja tsiviilhüvitis 15 000 dollarit. Minu jaoks on kokkuvõttes tegu suurte summadega, kuid paraku oli see ainus viis, kuidas uurimisele joon alla tõmmata ja eluga edasi minna.

Eestis on kogu juhtum tublisti furoori tekitanud, kuid vaadates olukorda veidi laiemalt, siis SECi jaoks on tegu ühega väga paljudest uurimistest. Ameerikas sõlmitakse selliseid kokkuleppeid pea iga kuu ning kõik suuremad USA finantsasutused on mingil perioodil SECiga kohtuvälise kokkuleppe sõlminud. Kui Eesti mõistes on 15 000 dollari suurune tsiviilhüvitis üsna suur, siis SECi puhul on reeglina tsiviilhüvitised sadades tuhandetes või isegi miljonites dollarites ja seega võib minu tsiviilhüvitist lugeda pigem sümboolseks.

Minult on palju küsitud, et mis ikkagi täpselt toimus? Üks SECi poolne tingimus kokkuleppes oli ka see, et ma ühegi oma kommentaariga ei seaks kahtluse alla esialgset süüdistust. Seega enamat, kui käesolevas teates kirjas, ma öelda ei saa.

Mis siis edasi? Turgudega seotu on mulle sedavõrd südamelähedane, et ei kujutaks ennast üheski teises valdkonnas tegutsemas. Viimasel ajal olen tegelenud ühe projekti käivitamisega, mis kõigile Eesti investoritele huvi peaks pakkuma. Täpsemalt sellest sügise saabudes.'

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing