LHV kaasab raha ja rihib börsile

27. mai 2014, 00:00

LHV aktsionärid kinnitasid eelmisel nädalal ettepaneku suurendada ettevõtte aktsiakapitali 3,5 miljoni euro võrra ja väljastada juhtkonnale 654 000 euro eest optsioone. Paari aasta pärast loodab ettevõte olla börsil.

LHV panga juhatuse esimees Erki Kilu selgitas Äripäevale, et üheks rahakaasamise põhjuseks on tõik, et LHV kontserni kaks suuremat tütarettevõtet LHV Pank ja LHV Varahaldus teenisid eelmisel aastal korralikult kasumit ning esimene ei suuda oma kasvu ise finantseerida. “LHV Panga äri­mahud kasvavad kiiremini, kui me kasumit jõuame teenida,” märkis Kilu, kelle sõnul kasvasid mullu LHV Panga kapitalinõuded 63%, aga omakapitali tootlus oli 11%. “Seni, kuni kapitalinõuded kasvavad kiiremini kui kasumlikkus, peamegi lisa­kapitali kaasama – oleme lisakapitali kaasanud eelnevatel aastatel ja teeme seda ka sel aastal,” toonitas ta.

Aktsiakapitali suurendatakse 19,2 miljonilt ­eurolt 22,7 miljonile eurole täiendavate rahaliste sissemaksetega, lastes välja 3,5 miljonit uut aktsiat. Panga ametlikus teates seisab, et aktsiakapitali suurendamise põhjuseks on 13,8 miljoni euro kaasamine kontserni kuuluvate äriühingute tegevuse arendamiseks ja laiendamiseks.

Kui ärimahud peaksid endiselt väga kiiresti kasvama, siis tõenäoliselt on Kilu hinnangul vaja järgmisel aastalgi kapitali kaasata, kuid seda oluliselt väiksemas mahus.

Aktsia hind on tublisti kerkinud. Aktsiad lastakse välja ülekursiga. Emiteeritavate aktsiate nimiväärtus on 1 euro aktsia kohta ja märkimishinnaks on 3,95 eurot aktsia kohta. Seega on ülekursi suurus 3,2 eurot aktsia kohta. Aktsiaid on õigus märkida 9.–16. juunini. LHV viimatine rahakaasamine toimus 2013. aasta juunis, kui ettevõtte aktsia­kapital suurenes uute aktsiate emiteerimise ja vahetusvõlakirjade müügi tõttu ligi 2 miljoni euro võrra, ning siis oli aktsia hinnaks määratud 3 ­eurot. Alates esimesest rahakaasamisest on aktsia hind tublisti tõusnud. Nii pakuti 2012. aastal investoritele aktsiaid 2,7 eurot tükist ja aasta enne seda 2,5 euro eest.

LHV Groupi Tallinna börsile mineku plaane kommenteerides märkis Kilu, et ettevõte on endiselt seatud 2016. aasta graafikus ning hilja­aegu on tehtud ridamisi muudatusi. Läinud nädalal võeti vastu uus põhikiri, lisati nõukogusse Rain Lõhmus, loodi auditikomitee ja töötasukomitee ning esimest korda avaldati hea ühingujuhtimise tava aruanne.

Börsilemineku ootuses. Kilu sõnul oli suur samm ka LHV investoritele suunatud alamlehe avamine nii eesti kui ka inglise keeles. Sel aastal hakatakse tema kinnitusel avaldama kvartaalseid vahearuandeid ja siseteabe valdajate nimekirja.”Seejärel tuleb jääda ootama sobivat aega ja otsust, millal hakata koostama prospekti ning tegelema emissiooni müügiga,” rääkis Kilu. “Aktsionäride huvi meie tegemiste vastu on praegu väga suur –  eelmisel nädalal toimunud üldkoosolekust võttis osa 69 aktsionäri, kes esindasid 87,2% häältest.

Panga teatel kuulub 66% ettevõtte aktsiatest LHV Groupi nõukogu liikmetele ja nendega seotud isikutele, 30% Eesti ettevõtjatele ja investoritele ning 4% LHV töötajatele. Kilu sõnul on ettevõttel kokku ligi 150 aktsionäri ja nendest üle 100 on LHV töötajad. Seda, kellele uusi aktsiaid pakutakse, pole Kilu kinnitusel täpselt paika pandud. “Uue aktsiaemissiooni puhul on alati eesõigus olemasolevatel aktsionäridel uusi aktsiaid märkida, kuid alati võtame juurde ka täiesti uusi aktsionäre,” rääkis ta. “Peamiselt on uuteks investoriteks suuremad Eesti ettevõtjad ja investorid, kes soovivad ühe uue Eesti panga ülesehitamisele kaasa ­aidata ja sellesse investeerida.”

Investorite supp lahjeneb. Eelmisel nädalal peetud aktsionäride üldkoosolekul kinnitati ka panga optsiooniprogramm, mille järgi väljastatakse kolmeaastaseks perioodiks 654 000 euro eest aktsiaoptsioone, kokku 415 145 aktsiale. Aktsiaoptsiooni hind on 1,6 eurot aktsia eest. Aktsiaoptsioonide väljastamisel on ettevõttel enam kui 19,2 miljonit aktsiat. Lisanduvad aktsiad suurendavad tinglikult aktsiate arvu ligi 19,6 miljoni aktsiani, mis tähendab aktsionäride osaluse vähenemist 2,12% võrra. Kilu hinnangul saab optsioonidest osa ligikaudu 30 töötajat ning need on mõeldud LHV Groupi tütarettevõtete juhtide, osakonnajuhtide ja osa spetsialistide pikemaajaliseks motiveerimiseks.

“Usume, et see on hea võimalus tunnustada inimesi hea töö eest ja motiveerida neid pikemaajaliselt,” kinnitas Kilu.

 

Tasub teada

 • LHV varasemad rahakaasamised

20. november 2012
Üldkoosoleku otsusega lasti välja allutatud vahetusvõlakirju ja sellega seoses suurendati tingimuslikku aktsiakapitali 1 500 000 euro võrra, 20 081 638 eurole.

6. juuni 2013
Üldkoosoleku otsusega suurendati aktsiakapitali 187 693 euro võrra, 18 769 331 eurole. Täiendavalt konverteeriti 433 338 euro väärtuses tingimuslikku kapitali, mille tulemusena suurenes aktsiakapital summani 19 202 669 ­eurot ja tingimuslik kapital 20 269 331 eurole.

Allikas: lhv

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  26. May 2014, 19:16
  Otsi:

  Ava täpsem otsing