Aivar Hundimägi • 15. juuli 2015 kell 5:30

Reformierakonda seletav sõnaraamat

Äripäeva peatoimetaja asetäitja Aivar Hundimägi.  Foto: Andras Kralla, Äripäev

Kui kõrvutada teises astmes langetatud Autorollo kohtuotsust riigikogus või ministriametis olevate Reformierakonna poliitikute kommentaaridega sellele otsusele, siis avaneb peaministripartei juhtkonna mõtteviisist ja eetilistest arusaamadest kole pilt, leiab Äripäeva peatoimetaja asetäitja Aivar Hundimägi.

Koostasin lühikese seletava sõnaraamatu, et oleks paremini mõistetav, mida Reformierakonna poliitikud Autorollo juhtumit kommenteerides on tegelikult öelnud.

Piiratud vastutus tähendab Reformierakonda seletavas sõnaraamatus ettevõttest võlausaldajate eest varade kantimist nii, et erakonna liige ei kuulu äriühingu juhatusse, nõukogusse või omanikeringi. Erakonna liikme asemel täidab neid rolle jurist, kelle ülesandeks on erinevad petuskeemid välja mõelda. Kui skeemid tulevad avalikuks või jõuavad kohtusse, siis saab poliitik öelda, et tema ei teadnud midagi ning temal pole varast tühjaks kanditud ettevõtte juhtimisega mingit seost ning seetõttu ta ka toimunu eest ei vastuta.

Loomulik suhtlemine ja murede jagamine pereringis on olukord, kus lähikondse ettevõttest kadunud sularaha võidi kasutada pereliikme eramu ehituse või laenumaksete finantseerimiseks. Kohus järeldas Autorollo endise omaniku ja juhi Tiit Pohla ning Autorollo omaniku Väino Pentuse ütlustest, et raamatupidamislike kuludokumentideta välja võetud sularaha võidi tervikuna või osaliselt kasutada Autorollo huvidega mitteseotud eesmärkidel, sh näiteks Keit Pentus-Rosimannusele kuuluva elamu ehituseks.

Väljapressimine on toiming, millega võlausaldajad nõuavad kohtu kaudu neilt varastatud vara hüvitamist. Nt kui erakonna poliitik annab oma tuttavale korralduse varastada naabermehe hoovist auto, kuid see jääb vargusega hiljem vahele ja autoomanik nõuab varguse organiseerijatelt auto tagasi, siis tegeleb ta väljapressimisega.

Riigimehelik samm on käitumine, mida varade kantimises ja võlausaldajate petmises kahtlustatavad erakonna poliitikud järgivad partei madala populaarsusreitingu ajal. Oluline on, et tegutsetakse kiiresti ning ei jääda ootama lõplikku kohtuotsust, sest mida madalamale kukub reiting, seda keerulisem on seda uuesti tõsta.

“Igas ettevõtmises tuleb ette võitmisi ja kaotamisi.” Reformierakonda seletavas sõnaraamatus tähendab selline ütlus, et ühel hetkel varastatakse sinult, järgmisel hetkel varastad sina kelleltki teiselt. Elu läheb aga edasi ehk don’t worry, be happy (ära muretse, ole õnnelik).

Pehme kohtulahend on teises astmes langetatud kohtuotsus, mis teeb varade kantimise ja võlausaldajatele kahjude tekitamise eest kaasvastutajaks kaks erakonna mõjukat poliitikut ning neid abistanud advokaadi. Asjaosaliselt välja mõistetav summa on kokku 163 817 eurot pluss viivis.

Isa või äia äriline ebaõnnestumine on olukord, kus poliitiku poolt appi kutsutud advokaadi punutud skeemid saavad avalikuks ja poliitikuid hakatakse kahtlustama varjatud ärihuvides, mille tulemusena kaotas riigile kuuluv sihtasutus KredEx poliitiku lähikondse ettevõtte laenu garanteerides üle 300 000 euro.

Kohtu määratud trahv on summa, mille poliitik on aidanud võlausaldajatelt välja petta ja mis hiljem temalt kohtus kannatajatele hüvitamiseks välja mõistetakse. Sellist väljendit on soovitav kasutada pressiteates, kui minister teatab ametist lahkumisest.

Saneerimine on võlausaldajatega kooskõlastamatult ettevõtte varade tõstmine uutesse firmadesse ja ettevõtte raamatupidamises valitsevate puudujääkide peitmiseks tagantjärele vormistatud, arvatavalt fiktiivsete laenulepingute sõlmimine.

Ettevõtluskeskkonna halvenemine on olukord, kus teise astme kohus muudab variisikute kasutamise senisest keerulisemaks ja laiendab variisikute tegude eest vastutajate ringi ka nendele, kes variisiku endale appi kutsusid, aga ametlikult ühtegi ettevõtte juhtorganisse ei kuulu.

Märkus: sõnaraamatu koostamisel on olnud abiks Reformierakonna esimehe, peaminister Taavi Rõivase, haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi, välisminister Keit Pentus-Rosimannuse ning riigikogu liikmete Valdo Randpere ja Igor Gräzini meedias avaldatud kommentaarid Autorollo teise astme kohtuotsusele.

Hetkel kuum