Mait Kraun • 21. veebruar 2016 kell 8:15

USA börsifirmade jaoks lõppes aasta nutuselt

New Yorgi börs.  Foto: EPA

Eelmise aasta viimased kolm kuud polnud USA börsifirmade jaoks sugugi roosilised. Kasumikasv oli halvim alates 2009. aastast, selgub Bank of America andmetest.

USA 500 suurima börsifirma kasumid vähenesid 2015. aasta viimases kvartalis eelmise aasta sama ajaga võrreldes 4 protsendi võrra – see on suurim langus alates 2009. aastast.

Kõige rohkem vähenesid kasumid energiasektoris, sest nafta hinnad jätkasid ka eelmisel aastal langust. Kui energiasektor välja jätta, tõusid ettevõtete kasumid kokku 1,7 protsendi võrra, mis on ajaloolises mõistes samuti madal näitaja.

Käibe osas polnud olukord sugugi parem. Standard & Poor’s 500 indeksi ettevõtete käive langes neljandas kvartalis eelmise aasta sama ajaga võrreldes 2,5 protsenti.

See, et ka energiasektori väliselt oli kasumikasv nõrk, näitab, kuidas loid globaalne nõudlus ja tugev dollar on USA suurimatele ettevõtetele mõjunud. Kui dollari väärtus tõuseb, muutuvad USA firmade tooted välismaiste ostjate jaoks kallimaks ja vastupidi. See mõjutab ettevõtete konkurentsivõimet.

Tõsi, kasumikasvu aeglustumine ei tähenda, et kõigil ettevõtetel väga halvasti läheks. Vaatamata kesisele keskkonnale oli Apple’i kasum neljandas kvartalis rekordiline. Õunafirma tegevjuht Tim Cook aga hoiatas, et iPhone’ide müük võib sellel aastal langema hakata.

Kesine tulemuste hooaeg on üks põhjustest, miks aktsiaturud sellel aastal langenud on. Nasdaq on tänavu langenud 10 protsenti ning Dow ja S&P 500 indeksid on kaotanud ligi 6 protsenti.

Hetkel kuum