Juhan Lang • 25 veebruar 2016

Olympic jätkab kasvulainel

Mängulaud kasiinos.  Foto: Raul Mee

Kasiinofirma Olympic Entertainment Groupi (OEG) müügitulud kerkisid neljandas kvartalis kõigi turgude lõikes mullusega võrreldes pea 11%, 44,6 miljonile eurole, ning puhaskasum kasvas 39,7%, ligi 6,1 miljonile eurole.

Kontserni 2015. aasta müügitulud ulatusid 165,2 miljoni euroni, mis on 9,9% rohkem kui 2014. aasta jooksul. Puhaskasum kasvas mullu 19%, 25,72 miljonile eurole.

OEG kulumieelne ärikasum (EBITDA) kasvas eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 36,2 miljonilt eurolt 39,5 miljonile eurole. 2015. aasta ärikasum ulatus 31,4 miljoni eurole, mis on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 21,7% rohkem.

Swedbank soovitab osta

Swedbank ootas neljandas kvartalis OEG käibeks 44,64 miljonit eurot, kulumieelseks ärikasumiks 11,77 miljonit eurot ja puhaskasumiks aktsionäridele 7,69 miljonit eurot. Enne tulemuste avaldamist olid panga analüütikud andnud aktsiale nn tugeva ostusoovituse (strong buy – ingl k) ning määranud hinnasihiks 2,3 eurot. Praeguselt hinnatasemelt nähakse aktsiale niisiis ligi 25% suurust tõusupotentsiaali.

Klientidele saadetud tulemuste eelvaates märgivad analüütikud Marek Randma ja Andrei Rodionov, et just Tallink ja Olympic on nende analüüsitavatest börsifirmadest kõige paljulubavamad. Mõlemad ettevõtted lõikavad nende hinnangul kasu tugevast jaeturust ning mõlemad ettevõtted on võimelised dividende tõstma.

LHV: puhaskasum jäi ootustele alla

LHV vanemanalüütik Shana Gavron leidis, et OEG mullused tulemused on kahetised. „Oleme rahul tugevate konsolideeritud tuludega, mis ületasid veidi meie ootusi,“ märkis ta. „Samas olid äri- ja tööjõukulud oodatust suuremad, mistõttu jäi puhaskasum meie ootustele alla.“

Gavroni sõnul teeb see veidi tuska, sest vaatamata puhaskasumi 39,7% tõusule, on suure hüppe taga osaliselt mullu neljandas kvartalis kajastatud erakordselt kõrge amortisatsioonikulu. Vanemanalüütiku kinnitusel värsked tulemused temas siiski muret ei tekita, sest ettevõttel on praegu käsil suured laienemised ja efektiivsemaks muutumine võtab sedapuhku aega.

Gavron ennustas, et tänavu jäävad OEG dividendid tõenäoliselt mullusega sarnasele tasemele ehk 10 eurosendi ringi aktsia kohta.

Baltimaades pilt kahetine

OEG Eesti segmendi läinud aasta müügitulud ulatusid 35,6 miljoni euroni (+7,5%), EBITDA langes pea 25%, 6 miljonile eurole ning ärikasum kukkus 36,4% võrra, 4,1 miljonile eurole. Seevastu hasartmängutulud kasvasid aastaga 6,5%, ulatudes 33,6 miljonile eurole.

Lätis kasvasid hasartmängutulud aastaga 17,4%, ulatudes 51,5 miljonile eurole. Hasartmängutulud kasvasid ka Poolas ja Slovakkias.

Leedus, kus tegutseb kokku 19 Olympicu kasiinot ja antakse tööd 840 inimesele, vähenesid hasartmängutulud aastaga 1% võrra, 20,8 miljonile eurole. Hasartmängutulud kahanesid ka Valgevenes, kus tegutseb kaks OEG kasiinot. Aastaga vähenesid tulud seal 57,5%, 0,8 miljonile eurole.

Maltal saadi 0,4 miljoni euro suurune ärikahjum ning Itaalias, kus tegutseb kokku 12 VLT mänguautomaadikasiinot, kasvasid müügitulud enne hasartmängumaksukulu 22 miljonile eurole ehk 56,5%.

Ohtralt investeeringuid

OEG investeeris läinud aastal 12 kuuga materiaalsesse põhivarasse 32,6 miljonit eurot ehk aasta varasemaga võrreldes kasvasid investeeringud rohkem kui 78% võrra. 10,3 miljonit eurot investeeriti mänguseadmetesse ning 21,6 miljonit eurot hotelli ning kasiinode ehitusse ja rekonstrueerimisse.

Samuti kasvasid ettevõtte tööjõukulud. Mullu aastalõpu seisuga anti tööd 3118 inimesele, mis on 453 inimest rohkem kui aasta tagasi ning tulenes peamiselt laienemisest Lätis, Leedus ja Maltal. Koos sotsiaalmaksudega arvestati läinud aastal OEG töötajatele töötasusid kokku 43,8 miljonit eurot (+12,3%).

Mullustest olulisematest sündmustest tuuakse kvartaliaruandes esile koostöös Malta turismi- ja meelelahutusettevõttega Eden Leisure Group riigi suurima kasiino avamine 21. detsembril. Samuti laiendati jätkuvalt haaret Eestis, kus mullu kevadel osteti siinselt kasiinooperaatorilt Casino Cleopatra kaks kasiinot ja üle osteti ka kohalik operaator AS MC Kasiinod.

Turuosa suurendati ka Lätis, kus omandati täielikult kohalik kasiinooperaator SIA Garkalns. Tehing viidi lõpule detsembris, pärast Läti konkurentsiameti heakskiidu saamist, ning nüüd kuulub OEG-le lõunanaabri turul kokku 57 kasiinot. Kaks uut mänguautomaadikasiinot osteti ka Itaalias ning Leedust soetati sealne spordiennustusoperaator UAB Orakulas.

Kontserni tütarettevõte Kesklinna Hotelli OÜ ja Swedbank sõlmisid 31. augustil 2015 laenulepingu laenulimiidiga 25 miljonit eurot. Laenu kasutatakse hotelli Hilton Tallinn Park ehituse finantseerimiseks.

OEG aktsia on täna rohkem kui 100 000eurose käibe juures langenud 0,54%, 1,83 eurole. Viimase kuuga on aktsia hind kerkinud üle 5%.

Hetkel kuum