USA aktsiaturul on üks suur probleem

12. juuli 2016, 14:15
Aktsiagraafik.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160712/BORS/160719948/AR/0/AR-160719948.jpg
Ainult tellijale

USA aktsiaturule investeerimise kõige suurem oht ei ole kasumite vähenemine või geopoliitilised probleemid. Suurim oht on hoopis kõrged hinnatasemed, ütlevad analüütikud.

S&P 500 indeks tõusis eile 0,3 protsenti 2137 punktini, mis on uus rekord. Tõusule on suuresti kaasa aidanud oodatust paremad juuni tööturu andmed.

Aktsiaturgude hinnatõus annab justkui märku, et riskid on vähenenud ning investorid on nõus oma raha uuesti aktsiatesse panema. Turvalisemad varad – näiteks kuld, võlakirjad ja jeen – annavad aga vastupidise signaali. Kõik eelpool nimetatud varad on kallinemas.

Alternatiive ei ole

Osa analüütikute sõnul on tegemist niinimetatud TINA (there is no alternative) fenomeniga, mis tähendab, et investorid ostavad aktsiaid ainult selle pärast, et puuduvad head alternatiivid. Võlakirjade tootlused on langenud rekordmadalale. Paljude võlakirjade ostmisel peab laenuvõtjale lausa peale maksma.

„Investorid otsivad tootlust ja USA aktsiad pakuvad paremat sissetulekut kui võlakirjad. Seega ei ole üllatav, et nõudlus on suur,“ ütles Private Client Reserve panga portfellihaldur Eric Wiegand.

S&P 500 indeksi dividenditootlus on praegu 2 protsenti. USA 10aastaste võlakirjade tootlus on aga 1,43 protsenti, selgub FactSeti andmetest.

Börsifirmade kasumid jätkavad aga kahenemist, mis tähendab, et aktsiad muutuvad suhtarve vaadates järjest kallimaks. Isegi Föderaalreserv on viimasel ajal tundnud muret kõrgete hinnatasemete pärast.

Pikaajaliselt liiguvad aktsiahinnad käsikäes kasumi- ja dividendikasvuga. Lühiajaliselt võib tekkida aga kõikumisi, kus aktsiad muutuvad üle- või alahinnatuks.

Suhtarvud näitavad aktsiate ülehinnatust

Aktsiate hinnatasemete mõõtmiseks on palju suhtarve. Praktiliselt kõik suhtarvud näitavad, et aktsiad on nii suhteliselt kui ka ajalooliselt kallid. Mõni investor on hinnatõusu kasutanud kasumite võtmiseks.

„Kui hinnatasemed tõusevad nii kõrgele, siis see tähendab, et riskid on ka kõrgemad. Me müüme pärast igat lühiajalist tõusu ja vähendame sellega USA aktsiate osakaalu,“ ütles Russell Investmentsi strateeg Wouter Sturkenboom. „Praegune tõus ei tekita head tunnet.“

Nii tagasiulatuv kui ka ettevaatav 12 kuu hinna ja kasumi suhe (price to earnings ratio) on kõrgemad kui 5 ja 10 aasta keskmised, selgub FactSeti andmetest. Tagasiulatuv on 18,2 ja ettevaatav 16,9.

Suhtarvud ei anna märku, millal turg langema või tõusma hakkab. Teisalt annavad need aimu, milliseks võiks kujuneda pikaajaline tootlus. Mida madalam on P/E suhe, seda suurem on ka pikaajaline tootlus. Suur P/E võib tähendada aga väiksemat või isegi negatiivset pikaajalist tootlust.

Ajalooliselt kõrge tase

Tsükliliselt kohandatud hinna ja kasumi suhe (CAPE), mille on populariseerinud Yale’i ülikooli professor ja Nobeli preemia laureaat Rober Schiller, näitab börsifirmade pikaajalise kasumikasvu ja hinna suhet. See suhtarv on tõusnud 26,6 peale, mis on kõrgeim tase alates 2007. aastast. Schilleri P/E suhe annab praegu signaali, et S&P 500 indeks 10 aasta perspektiivis tootlust ei pruugi pakkuda.

Ka hinna ja käibe suhe (price to sales ratio) on kõrgeimal tasemel alates 2001. aastast. Suhtarv ületab ka ajaloolisi keskmisi.

„Praegu on USA suure turuväärtusega aktsiad ülehinnatud ning tootluse väljavaated on kehvad. Me arvame, et ees on volatiilne periood,“ ütles investeerimisfirma Clenmede asepresident Casey Clark.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. July 2016, 14:21

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing