Mait Kraun • 25. veebruar 2017 kell 21:01

Need 12 raamatut teevad sind rikkaks

Foto: Panthermedia/Scanpix

Finantsplaneerija Tom Corley leidis oma uuringus, et 88 protsenti rikastest kulutab lugemisele iga päev vähemalt 30 minutit. Kui see töötab nende puhul, siis see võib ka sinu puhul töötada, kirjutab CNBC.

Allpool on kokku pandud nimekiri 12 raamatust, mis võiks inimest rikkaks saamise teekonnal aidata. Seal on vana klassikat, aga ka uuemaid raamatuid. Miks mitte iga kuu üks nendest raamatutest läbi lugeda?

„Think and Grow Rich“ – Napoleon Hill

Ajakirjanik Napoleon Hill käis rohkem kui 500 miljonäriga vestlemas – nende hulka kuulusid näiteks Andrew Carnegie, Henry Ford ja Charles M. Schwab. 1937. aastal andis ta välja just selle bestselleri.

Hilli klassikaline raamat aitab sul aru saada, et rikkaks saamine sõltub eelkõige sinu suhtumisest ja mõtteviisist. Kusjuures ta kasutab raamatus sõnu „raha,“ „jõukus“ või „finantsid“ väga harva. Selle asemel seletab ta lahti psühholoogilised barjäärid, mis inimesi rikkuse kasvatamisel tagasi hoiavad. See raamat õpetab, kuidas õige mõtteviisiga rikkaks saada.

„Business Adventures“ – John Brooks

Rikkad inimesed usuvad, et uue äri alustamine on kiireim viis, kuidas rikkaks saada. Raamat, mida on soovitanud nii Bill Gates kui ka Warren Buffett, õpetab just seda. Tegemist ei ole aga tavalise äriraamatuga.

„Erinevalt paljudest tänapäeva kirjutajatest ei ole Brooks teinud käsiraamatut, kuidas edu saavutada,“ seletab Gates. „Sa ei leia tema raamatust loetelusid. Brooks kirjutas pikki artikleid, mis seletavad mingit probleemi süviti. Ta toob näiteid ning räägib, kuidas kellelgi läks.“

„The Little Book of Common Sense Investing“ – John C. Bogle

Üks efektiivsemaid mooduseid, kuidas jõukust koguda, on investeerida. Vähemalt siis, kui sa teed seda korrektselt.

Vanguard Groupi ja maailma esimese indeksfondi asutanud Bogle räägib kõige lihtsamast ja efektiivsemast investeerimisstrateegiast – madalate teenustasudega indeksfondidesse investeerimisest.

Legendaarne investor Warren Buffet on samuti öelnud, et iga investor, väike või suur, peaks seda raamatut lugema.

„The Essays of Warren Buffett“ – Warren Buffett ja Lawrence A. Cunningham

Kui Buffetti nimi sind juba praegu ei ahvatle, siis viska sellele raamatule pilk peale. Seal on kollektsioon tema kirjadest ja ülestähendustest, mis annavad aimu, mis Buffetti peas toimub.

Rohkem kui 700 lehekülge pikas raamatus annab selgema ülevaate sellest, milline on Buffetti filosoofia investeerimises, äris ja elus üldisemalt.

„Tools of Titans“ – Tim Ferriss

Kuidas saada miljardäriks? Tim Ferriss kirjutab oma raamatus, millised on edukate inimeste, sportlaste ja kuulsuste igapäevased harjumused ja rutiin.

Ferris läks otse nende juurde ning intervjueeris rohkem kui 200 edukat inimest.

„The Richest Man in Babylon“ – George S. Clason

Umbes sajand tagasi avalikustas Clason oma rikkaks saamise saladuse. Tänaseks on raamat klassikute hulgas.

Tuleb välja, et see „saladus“ ei olegi midagi erilist. Rikkuse saamiseks tuleb omale selgeks teha mõned lihtsad ideed – näiteks see, et iseendale tuleb maksta kõige enne ning üle oma võimete ei tohiks elada. Ta illustreerib oma juttu mitmete värvikate lugudega.

„Rich Dad Poor Dad“ – Robert Kiyosaki

Kiyosaki lükkab oma teoses ümber müüdi, et sa pead rikkuse saamiseks teenima palju raha. Ta räägib sellest, kuidas väikse palgaga oma rikkus üles ehitada.

Lisaks sellele esitab Kiyosaki väljakutse populaarsele uskumusele, et sinu maja on vara. Ta annab üldised juhtnöörid selle kohta, mis on varade ja kohustuste erinevus.

„The Automatic Millionaire“ – David Bach

Oma miljonid ise välja teeninud finantsnõustaja David Bach toob oma raamatus välja rahaga seotud väärarusaamad.

Lihtsasti loetavas raamatus ütleb Bach, et sul ei ole oma eelarvet vaja, sa ei pea palju raha teenima ning sul ei pea suure rikkuse omandamiseks olema isegi tahtejõudu.

„How Rich People Think“ – Steve Siebold

Steve Siebold oli enne raamatu kirjutamist täiesti pankrotis. „Ma otsisin vastuseid, kuidas edu saavutada. Klassiruumis seda ei pakutud,“ ütles Siebold. Ta hakkas intervjueerima sadu miljonäre ja miljardäre.

„Ma avastasin, et rikkaks saamiseks on tähtis mõelda nagu rikas inimene. Kui ma oma mõtlemist muutsin, siis hakkas ka raha voolama.“ Ta ütleb, et igaüks saab jõukuse kasvatamisega hakkama ning kõik algab sinu mõtteviisist.

„Be Obsessed or Be Average“ – Grant Cardone

Siebold ütleb, et rikkaks saamist tuleb õppida nendelt, kes on juba praegu rikkad. Grant Cardone teab sellest nii mõndagi ning oskab oma raha juhtida. Ta on ehitanud üles viis ettevõtet, mis on teinud temast multimiljonäri.

Oma bestselleris rõhutab autor, et reaalse edu saavutamiseks pead sa olema näljane, täielikult keskendunud ja kinnisideega.

„The Power of Broke“ – Daymond John

Investor ja ettevõtja Daymond John muutis 40 dollarit maksnud tooraine 6 miljardit dollarit väärt brändiks (FUBU). Oma teekonna ajal on ta palju kaotanud ja talle on palju „ei“ öeldud.

Vaesena elamine pakub vähemalt ühte eelist – see sunnib loovalt ning „kastist väljas“ mõtlema, seletab ta oma raamatus. Ta ütleb, et pangaarvel olev number ei ole tähtis ning see tuleks hoopis enda kasuks pöörata.

„You Can Negotiate Anything“ – Herb Cohen

Kui sa tahad 2017. aastal rohkem raha teenida, siis võiksid oma tööandjaga rääkida ning palgakõrgendust küsida. Selleks peab oskama aga läbi rääkida, kirjutab Cohen.

Kui sa tunned ennast palgalisa küsimisel ebakindlalt, siis loe seda raamatut. See aitab sul saada seda, mida sa tahad.

Hetkel kuum