Kuigi indeksinvesteeringute pioneer Jack Bogle sai oma esimese südameataki juba 31aastaselt, on ta elanud väga edukat elu.
Kuigi 87aastane Jack Bogle pole enam tegev suurfirma Vanguard juhina, pühendab ta oma aega raamatute kirjutamisele ning avalikkuse harimisele investeeringute alal.
Bogle on soovitanud, et iga inimene peaks oma elu sättima endale meelepärasesse rütmi ning proovima endale seatud tegevuskava pidevalt jälgida. Nii teeb temagi ning lähtuvalt sellest põhimõttest tunnistab ta, et infarkt ning sellega seotud tervisehädad olid tema jaoks pigem senist elurütmi häirivad. Bogle väidab, et tema edu aluseks ongi kindel rutiin – ta saab selle enda jaoks ise paika panna ning see viib ta ka eesmärkideni, mille ta on seadnud.
Järgnevalt Bogle’i nõuandeid noortele investoritele ning karjäärihuntidele.
Ettevõtlus pole nõrkadele. Bogle märkis intervjuus CNBCle, et ettevõtlus pole midagi, mis sobiks kõigile. Sellega peaksid tegelema inimesed, kes julgevad riskida ning kes pole nõrgad. Ettevõtluses võib palju kaotada, aga võib palju ka võita. Seetõttu on oluline, et tulevane firmaomanik mõistaks, et alati on oht läbi kukkuda ning seeläbi kaotada ka palju raha, mille hulgas on ka tõenäoliselt oma säästud.
“Iga ettevõtja vajab oma firma jaoks nii palju raha kui vähegi võimalik. See tähendab, et käiku lähevad ka säästud. See ei pruugi olla kõige mõistlikum traditsioonilises mõttes, küll aga on see hädavajalik,” ütles ta.
Raba tööd teha. Bogle’i teine soovitus on teha nii palju tööd kui vähegi võimalik. “Tööta kauem, rohkem ning targalt,” ütleb Bogle. “See on minu saladus.” Siiski tunnistas investor, et ta pole kunagi suutnud ära õppida seda, kuidas hoida lahus töö- ja eraelu.
Otsi firmat, mitte töökohta. Bogle soovitab, et kui noor inimene jala kord tööturul ukse vahele tahab lükata, tasuks endale töökoht otsida mõnes tunnustatud firmas. “Kui sul on jalg ukse vahel, on sul kohe palju rohkem võimalusi,” ütles ta.
Ära karda investeerida. Bogle tõdes intervjuus Business Insiderile, et inimesed ei tohiks investeerimist karta. Ta soovitas noortele: “Kui sa ei investeeri veel, siis nüüd on aeg sellega pihta hakata. Parim asi, mis noore investoriga juhtuda võib, on see, kui turg on pikas ja jätkusuutlikus languses. Mõtle sellele. Küll aga ei ole see parim asi, mis võiks juhtuda selle inimesega, kes on juba oma raha sisse pannud.”
Bogle soovitab investeerida regulaarselt ning hoida oma investeeringud mitmekesisena. Samuti soovitab ta investoreil leida võimalikult odav moodus, kuidas investeerida. See tähendab, et leida tasuks viise, kuidas teenustasud võimalikult madalal hoida.
Ja mis kõige olulisem – ära mõtle üle ja ära püüa kedagi üle kavaldada. Oota ja vaata, mis su investeeringutega juhtuma hakkab. Kuigi Bogle tõdes, et raha mängu panemine on riskantne, kuna me ei tea mis juhtuma hakkab, on investeerimine siiski midagi, mida iga inimene peaks tegema.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.