Indrek Mäe • 5. juuli 2017 kell 8:30

Suurbritanniat ähvardab intressitõus

Big Ben Londonis  Foto: Scanpix/Reuters

Inglismaa Keskpangast hoiatati, et Suurbritanniat võib ees oodata esimene baasintressimäärade tõus viimase kümne aasta jooksul.

„Majapidamised peavad olema valmis, et ühel hetkel baasintressimäärad tõusevad,“ ütles Inglismaa Keskpanga rahapoliitika komitee liige Michael Saunders Bloombergile.

Samuti juhtis keskpank laenajate tähelepanu sellele, et nad peaksid hoolsamalt üle vaatama võimalikult riskid, mis tarbijakrediidi väljastamisega kaasnevad.

Suurbritannias on baasintressimäärad hetkel rekordmadalal ning odav raha on aidanud majandust elavdada ka Brexiti hääletuse järgsel perioodil. Sellegipoolest kardavad eksperdid ülelaenamist ning viitavad sellele, et nii mõnigi laenaja pole kogenud seda, kuidas kajastuks baasintressimäärade tõus nende laenumaksetes.

„Ma ei usu, et praeguses heas seisus majandus vajab nii suurt stiimulit nagu praegu,“ vihjas Saunders intressimäärade tõusule. „Kui me neid tõstame, siis vaid kooskõlas majandusolukorraga ning selle eelduseks on ikkagi madal töötuse määr.“

Hetkel kuum