investor Toomas • 27. mai 2016 kell 12:45

Investor Toomas: aeg minna idufirmade turule šoppama?

Funderbeami tegevjuht ja asutaja Kaidi Ruusalepp  Foto: Raul Mee

Hiljuti äratas minus huvi aprillis avatud idufirmade börs, kus tavainvestorid saavad lennukate äriideedega ettevõtete kasvust osa. See pani mõtlema, kas olen valmis ka ise sellisel turul ostlema.

Tegemist on Tallinna börsi endise juhi Kaidi Ruusalepa loodud idufirmaga Funderbeam, mille pakutava platvormi kaudu saavad idufirmad kaasata raha kogu maailma investoritelt. Kuuldavasti on esimesed ettevõtted seal juba soovitud summad kokku saanud ning see näitab, et olemas on pakkumine ja nõudlus. 

Idufirma Funderbeam on asutatud 2013. aastal Eestis.

Võimaldab investoritel ja ettevõtjatel idu­firmasid avastada, võrrelda ja analüüsida.

Asutajad Kaidi Ruusalepp, Villu Arak ja ­Urmas Peiker.

Olulisemad investorid Jaan Tallinn, Kei Aar, riskikapitali firmad Rockspring ja 3TS Capital Partners jt.

Vead õpetavad

Mõni sõber ehk mäletab, et olen varasemates kommentaarides väljendanud idufirmade suhtes suurt skeptilisust. Seda põhjustas juba aastate eest vallandunud buum, mis paljudel investoritel rahanumbrid silme ees keerlema pani. Tänaseks ongi esimesed firmad korralikult kõrvetada saanud ning liigoptimistlike investorite raha tuhaks põletanud. Kaudselt võib näiteks tuua ka eilse uudise, et kunagi komeedina taevasse sööstnud Cherry.ee tegevus lõpetatakse.

Paradoksaalsel kombel on need negatiivsed stsenaariumid mind idufirmade suhtes hoopis positiivsemaks muutnud. Kui põrumised panevad uued ettevõtjad oma riske ja plaane paremini läbi kaaluma, siis pole kiire kasvuga ettevõtetes midagi halba. Häid äriideid jagub ju ka edaspidi ning oleks kahju, kuid need seinte vahele kopitama jääksid.

Igaüks pääseb kasvule ligi

Lisaks meeldib mulle kasvav trend, et firmad otsivad oma kasvu rahastamiseks pangalaenudele alternatiivseid võimalusi. Rahaotsijaid ja -pakkujaid ühendavaid platvorme tekib nagu seeni pärast vihma ning see annab mõlemale poolele juurde valikuvabadust. Kui varem rahastasid idufirmade asutajate lennukaid ideid vaid suured äriinglid ja meeskonna sõbrad-tuttavad, siis nüüd pääseb sellele maailmale ligi põhimõtteliselt igaüks. Tõenäoliselt jääb see mõneks ajaks siiski veel asjaarmastajate mänguplatsiks, kuid ajapikku võib huvi pakkuda ka oluliselt laiemale ringile.

Küllaltki konservatiivse investorina ootan ka seda, et regulatsioonid jõuavad arengule järele ning mängureeglid pannakse selgemalt paika. Kindlust annaks juurde ka investorite kogemused, kes selliste võimalustega juba kätt proovivad.

Valik laieneb

Seega, ma ei kiirusta veel oma rahaga idufirmade börsile või muudesse platvormidesse kauplema. Samal ajal annan endale aru, et võin oma konservatiivsusega nii mõnestki rongist maha jääda. Olen aga viimasel ajal uutele võimalustele üha avatum ning tervitan kõiki algatusi, mis aitavad Eesti inimestel oma raha kasvatada. Hea on ka see, et erineva profiiliga investorid saavad valida üha laieneva spektriga instrumentide vahel. Olgu selleks siis üürikinnisvara, laenud, osalus idufirmas või hoopis pensioniühistus.

Hetkel kuum