Äripäev • 19 mai 2015

Erakondadele uued juhid

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Äripäeva hinnangul vajavad juhivahetust peale Isamaa ja Res Publica Liidu ja sotsiaaldemokraatide ka Reformierakond ja Keskerakond.

Võimuparteide reitingu jahmatav langus näitab kahtlemata pettumust valitsuse valimistejärgses poliitikas. Valimistejärgne pohmell on seekord eriti piinav tõsiasja tõttu, et kainenemine paljastas halastamatult eesmärkide puudumise, kui võimulpüsimist mitte eesmärgiks pidada. Opositsiooniparteidel tasub endale aru anda, et sarnasesse olukorda sattumisest võib neid päästa vaid selgete sihtide olemasolu.

Äripäeva hinnangul vajavad juhivahetust peale Isamaa ja Res Publica Liidu ja sotsiaaldemokraatide ka Reformierakond ja Keskerakond. Erinevalt IRList ja sotsidest pole suurerakonnad seda vajadust endale veel teadvustanud. Keskerakonna juht Edgar Savisaar pole aktiivsest poliitikast taandumisest teatanud ning Kadri Simson tegutseb ajutiste volitustega.Pikemaajalises perspektiivis on see Keskerakonnale kahjulik, sest Savisaare naasmise võimalikkus suleb teistele erakondadele koostöö uksed. See on kahjulik ka Eesti demokraatiale, kui suurima toetusega erakond ei ole ühe isiku tõttu teistele parteidele vastuvõetav partner.

Juhivahetusele peaks mõtlema ka Reformierakond. Erakonna üldkogul 24. mail kandideerib erakonna juhiks ainsana Taavi Rõivas, kelle oskamatus valitsuse lubaduste täitmise katteallikaid kommunikeerida on oluline Reformierakonnaga rahulolematuse põhjus. Pealegi on teravalt päevakorda kerkinud küsimus, kuivõrd Rõivas üldse Reformierakonda juhib. Pikka aega halli kardinali tiitlit kandnud Rain Rosimannuse roll RE juhtimisel ja võimuleppe kokkupanemisel on tänaseks avalikus teadvuses juurdunud tõsiasi, mis õõnestab järjepidevalt Rõivase niigi habrast autoriteeti.

Äripäeva hinnangul olnuks RE imagole ja Eesti demokraatiale kasulik, kui RE juhi kohale oleks kandideerinud ka Kaja Kallas. Kallase blogis avaldatud programmil RE uuendamiseks on oluliselt enam potentsiaali ühiskonda kõnetada kui Rõivase kaitsepositsioonilt tehtud eneseõigustustel.Põhjusi, miks Kaja Kallas erakonda juhtima ei kandideerinud, on mitu. Esiteks eurosaadiku töö: Brüsselist siiski erakonda ei juhi, see on klaar. Teiseks, Siim Kallase soov saada järgmiseks presidendiks. Kaja Kallas muutuks RE juhi ja võimaliku peaministrina kergesti rünnatavaks olukorras, kus RE hakkab Siim Kallast presidendiks tegema. Kolmandaks võimalik isiklik valmisolematus nii suure vastutuse võtmiseks. Sellele kõigele vaatamata oleks Kaja Kallas praeguse seisuga ainus, kellel on potentsiaali Reformierakonda uuendada.

IRL ja sotsid saavad eeldatavasti peagi uue juhi. Jevgeni Ossinovski saamine sotside liidriks võib kaasa tuua koalitsiooni lagunemise kiirkorras: soov üle vaadata koalitsioonileping ei jäta just palju muid võimalusi. Praeguse seisuga on veel aga küsitav, kas Ossinovski toetus Mikseri oma ületab: seda nii erakonna sees kui ka valijate meelest. Toimetuse hinnangul on oluline, kas Ossinovski tulek toob kaasa ka sotsiaaldemokraatide majanduspoliitika tekkimise. Seni on see puudunud, Ossinovski poolte seni väljaöeldu on aga üsna üldsõnaline. IRLi ees aga seisab hulk eksistentsiaalseid küsimusi, mille lahendamine tundub üle jõu käivat nii Margus Tsahknale kui ka Jaan Männikule. Tsahkna programmiline kirjutis Postimehes tekitab küsimuse, kas IRL peaks ehk EKREga leivad ühte kappi panema.

Hetkel kuum