Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: portfell jäi tüki tühjemaks

15. juuni 2018, 13:13
Kaupleja Alex
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180615/TRADER/180619748/AR/0/AR-180619748.jpg

Nädalavahetusele tuleb vastu minna võimalikult tühja portfelliga, siis võib puhata muretult, närveerimata, et mõni ootamatu sündmus esmaspäevaks portfellis keerise tekitab. Eile tühjeneski mu portfell mitme positsiooni võrra.

Kirjutasin juba ükskord varem, et naftatehingut, mis põhines Põhjamere Brenti ja WTI liiga suurel hinnavahel, oli päris kulukas lahti hoida.

Panus hinnavahe vähenemisele

Tahtsin kasu lõigata sellest, et ajalooliselt on Brent kogu aeg WTIst kallim olnud, aga mitte niipalju kui praegu, seega ostsin WTId ja müüsin Brenti. Ehk tegin panuse mitte nafta hinna üldisele kõikumisele, vaid indeksite omavahelise hinnavahe vähenemisele. Tehingu hetkel oli hinnavahe üle 10 dollari, päris mitu aastat on see olnud aga 3-4 dollarit.

Päevad läksid, kuid vahe ei tahtnud väheneda. Hirmuga avastasin, et positsiooni lahtihoidmise tasu (swap) ulatub üle 2 euro päevas. Seega tegin otsuse, et ei hoia positsiooni lahti väga pikalt, vaid panen kinni kohe, kui mõistliku suurusega kasum käes.

Eile see juhtuski ja ma sulgesin Brenti lühikese positsiooni 80eurose plussi ja WTI pika 19eurose miinusega. Kui tasud maha arvata, sain ikkagi silma järgi umbes 30 eurot kasumit.

Selle tehingu õppetund on, et suurte lahtihoidmistasudega instrumentides nagu naftaindeksite CFDd ei ole mõtet pika perspektiiviga tehinguid teha. Õnneks ei läinud see õppetund mulle midagi maksma, vaid vastupidi – tõi sisse.

Varane karu saab vastu pead

Eile rakendus ka minu Inteli lühikese positsiooni stop-loss-order ja viskas mind 86,75 euro suuruse kahjumiga välja. Sama stsenaarium nagu eelmise nädala Netflixi lühikese positsiooni puhul: just siis, kui märkide järgi näib, et tipp on käes ja sellest allatulek alanud ning mina lühikeseks lähen, keerab aktsia ülejärgmise päeval taas nina ülespoole ja stop-loss uhub mind positsioonist välja.

Stop-loss'i peale pole mõtet kuri olla, tema tegi seda, mida ta pidigi tegema: kaitses mind suure kahju eest. Ainult väga kogenud kauplejad – milline ma kindlasti pole – võivad Alexander Elderi sõnul stop-loss'ist loobuda, kasutades n-ö mentaalset stop-loss'i ehk pannes oma mõttes tehingust minimaalse kahjuga väljumise piiri paika.

Ja selle jutu rääkimise järel tõi Elder oma raamatus näite väga vilunud kauplejast, kelle mõttes paika pandud stop-loss venis nagu kummipael ja tegi 2000dollarilisest kahjumist 40 000dollarilise. Ei saa profidki iseend usaldada!

Kuri olen ma pigem selle peale, et ei lugenud märke õigesti. Ma olen endiselt nii Netflixis kui ka Intelis karuses meeleolus. Ma arvan, et kumbki ei peaks kauplema nii kõrgel, kui praegu kaupleb, seda kesiste väljavaadete tõttu.

Seega oli Netflixi ja Inteli lühikeseksmüük õige otsus. Mis oli väär, oli minu ajastus: liiga vara. Ei tohi olla nii kärsitu. Kord tuleb päev, kui need aktsiad oma uutelt tippudelt õigel moel kukkuma hakkavad, ja siis lähen ma uuesti lühikeseks ja saan oma kasumi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. June 2018, 13:40

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing