Kaupleja Alex • 15. juuni 2018 kell 10:13

Kaupleja Alex: portfell jäi tüki tühjemaks

Kaupleja Alex  Foto: Anti Veermaa

Nädalavahetusele tuleb vastu minna võimalikult tühja portfelliga, siis võib puhata muretult, närveerimata, et mõni ootamatu sündmus esmaspäevaks portfellis keerise tekitab. Eile tühjeneski mu portfell mitme positsiooni võrra.

Kirjutasin juba ükskord varem, et naftatehingut, mis põhines Põhjamere Brenti ja WTI liiga suurel hinnavahel, oli päris kulukas lahti hoida.

Kaupleja Alexi kontoseis

Hetkesaldo (suletud tehingute summa kontol): 9686 EUR

Kapital (avatud tehingute kasum/kahjum kontol): 9893 EUR

Reaalajas ülevaate Alexi kauplemiskontost ja viimastest tehingutest leiab SIIT.

Panus hinnavahe vähenemisele

Tahtsin kasu lõigata sellest, et ajalooliselt on Brent kogu aeg WTIst kallim olnud, aga mitte niipalju kui praegu, seega ostsin WTId ja müüsin Brenti. Ehk tegin panuse mitte nafta hinna üldisele kõikumisele, vaid indeksite omavahelise hinnavahe vähenemisele. Tehingu hetkel oli hinnavahe üle 10 dollari, päris mitu aastat on see olnud aga 3-4 dollarit.

Päevad läksid, kuid vahe ei tahtnud väheneda. Hirmuga avastasin, et positsiooni lahtihoidmise tasu (swap) ulatub üle 2 euro päevas. Seega tegin otsuse, et ei hoia positsiooni lahti väga pikalt, vaid panen kinni kohe, kui mõistliku suurusega kasum käes.

Eile see juhtuski ja ma sulgesin Brenti lühikese positsiooni 80eurose plussi ja WTI pika 19eurose miinusega. Kui tasud maha arvata, sain ikkagi silma järgi umbes 30 eurot kasumit.

Selle tehingu õppetund on, et suurte lahtihoidmistasudega instrumentides nagu naftaindeksite CFDd ei ole mõtet pika perspektiiviga tehinguid teha. Õnneks ei läinud see õppetund mulle midagi maksma, vaid vastupidi – tõi sisse.

Varane karu saab vastu pead

Eile rakendus ka minu Inteli lühikese positsiooni stop-loss-order ja viskas mind 86,75 euro suuruse kahjumiga välja. Sama stsenaarium nagu eelmise nädala Netflixi lühikese positsiooni puhul: just siis, kui märkide järgi näib, et tipp on käes ja sellest allatulek alanud ning mina lühikeseks lähen, keerab aktsia ülejärgmise päeval taas nina ülespoole ja stop-loss uhub mind positsioonist välja.

Stop-loss'i peale pole mõtet kuri olla, tema tegi seda, mida ta pidigi tegema: kaitses mind suure kahju eest. Ainult väga kogenud kauplejad – milline ma kindlasti pole – võivad Alexander Elderi sõnul stop-loss'ist loobuda, kasutades n-ö mentaalset stop-loss'i ehk pannes oma mõttes tehingust minimaalse kahjuga väljumise piiri paika.

Ja selle jutu rääkimise järel tõi Elder oma raamatus näite väga vilunud kauplejast, kelle mõttes paika pandud stop-loss venis nagu kummipael ja tegi 2000dollarilisest kahjumist 40 000dollarilise. Ei saa profidki iseend usaldada!

Kuri olen ma pigem selle peale, et ei lugenud märke õigesti. Ma olen endiselt nii Netflixis kui ka Intelis karuses meeleolus. Ma arvan, et kumbki ei peaks kauplema nii kõrgel, kui praegu kaupleb, seda kesiste väljavaadete tõttu.

Seega oli Netflixi ja Inteli lühikeseksmüük õige otsus. Mis oli väär, oli minu ajastus: liiga vara. Ei tohi olla nii kärsitu. Kord tuleb päev, kui need aktsiad oma uutelt tippudelt õigel moel kukkuma hakkavad, ja siis lähen ma uuesti lühikeseks ja saan oma kasumi.

Hetkel kuum