Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: väiksemad võidud, suuremad kaotused

02. juuli 2018, 16:45
Kaupleja Alex
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180702/TRADER/180709970/AR/0/AR-180709970.jpg

Minu kauplemise teine kuu on tänaseks selja taga, seega on sobiv koht teha kokkuvõte. Maiga võrreldes olid minu võidud juunis suuremad – kuid suuremad olid ka kaotused.

Kokku teenisin juunis 646,99 eurot ja kaotasin 818,53 eurot. Seega jäin kokkuvõttes 171,54 euroga miinusesse. Kauplemiskaotustele lisaks tuleb miinuspoolele kanda veel 51,44 eurot positsioonide lahtihoidmistasu (swap) ja 26,33 eurot teenustasu.

Suured positsioonid tõid suured kaotused

Kaks suurimat kaotust, mis ma juunis sain – Petrobrasi lühikese positsiooniga 293,63 eurot ja Acceleron Pharma pika positsiooniga 282,12 eurot – olid mõlemad liiga suured.

Petrobrasi puhul võtsin positsiooni 500 aktsiaga, mis oli hulljulge tegu ja sai ka vastavalt karistatud. Paras positsioon olnuks 100 aktsiat.

Acceleronis läksin pikaks saja aktsiaga, aga panin stop-loss'i kaugele, et oleks puhver võimalike äkiliste liikumiste puhuks. Arvestades stop-loss'i kaugust, olnuks kohane positsiooni suurus 40 või 50 aktsiat.

Ülejäänud kaheksa kahjumlikku tehingut tõid kokku kahjumit 242,78 eurot ehk pisut üle 30 euro ühe tehingu kohta. See on täitsa vastuvõetav tase, seda kaotust olen ma valmis valesti võetud positsiooni puhul aktsepteerima.

Niisiis pean edaspidi ennekõike positsiooni suuruse valimisel väga hoolikas olema, et võimalikke kaotusi mõistlikes piirides hoida.

Väiksed positsioonid tõid suurimad võidud

Petrobrasi kaotusest tuleb siiski maha arvutada 210,32 eurot, mis ma teenisin oma lühikest positsiooni vastupidiste pikkade positsioonidega lukustades. Nii et kokkuvõttes oli selle õnnetu tehingu kahjum alla saja euro. Mis aga ei muuda järeldust, et läksin algusest peale liiga suurele riskile liiga suure panusega.

Kui Petrobrasi mitte arvestada, tõid suurima kasumi mulle väikesed positsioonid. Baidu aktsia hinna liiga suure kukkumise peale tegevjuhi lahkumisel läksin pikaks kõigest kümne aktsiaga, hoidsin seda positsiooni, kuni reaktsioon vaibus ja hind taas tõusis, ning väljusin siis 116,41 euro suuruse kasumiga.

Teine õnnestunud tehing oli biotehnoloogiafirma Dermira aktsiate ülesjooksu (run-up) strateegia, kus sajast alla 9 dollari maksnud aktsiast koosnenud positsioon tõi sisse 148,37 eurot. Järjekordne näide, et korraliku kasumi saamiseks ei pea positsioon olema üldse suur. Palju tähtsam on õige idee ja selle õige teostus.

Kui Petrobrasi manöövreid mitte sekka arvestada, tõid seitse kasumiga lõppenud tehingut kokku sisse 436,67 eurot ehk keskmiselt üle 62 euro tehingu kohta.

Naftaga pikaajaliselt kaubelda ei tasu

Muu hulgas õnnestus mul teenida ligi 60 eurot naftatehinguga, kus mängisin naftahinnaindeksite WTI ja Brenti liiga suure hinnavahe peatsele kahanemisele. See idee oli õige ja teostuse kohta ei saa ka halba sõna öelda, aga ühe asja jätsin ma arvesse võtmata küll. Nimelt on nafta positsioonide lahtihoidmistasu kõvasti suurem aktsiapositsioonide omast. Minu positsiooni puhul läks lahtihoidmistasudeks pea pool kasumist.

Siit taas õppetund: kui naftas positsioone võtta, siis vaid lühiajalisi, et mitte lõviosa kasumist maaklerile anda.

Tehingutasudest läks suurem osa Petrobrasiga manööverdamisele. Ka Deutsche Telekomi aktsias pika positsiooni võtmine maksis 4 eurot ja positsiooni lahtihoidmine pea teine 4 eurot, nii et tehingust saadud 23 euro suurusest kasumist sai kolmandiku endale maakler. Teine õppetund: Euroopa aktsiatega majandamine on Admiral Marketsis kulukas, ja kui suurt tulu ei ole loota, on pigem mõtet neid vältida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. July 2018, 16:07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing