Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Investeerida ei julgeks, kaubelda küll

09. august 2018, 14:53
Otsin TGTXiga hõlptulu.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180809/TRADER/180809709/AR/0/AR-180809709.jpg

Pärast seda, mis meedia on TG Therapeuticsi juhi Michael Weissi äride kohta kirjutanud, ei investeeriks mina oma raha selle mehe ettevõttesse. Mis aga ei takista mul tema ettevõtte aktsiate CFDdega lühiajaliselt kaubelda.

Ravimikandidaadid on paljulubavad

Suve lõpul avaldab TG Therapeutics ühe ravimikatse tulemused. See on kolmanda faasi katse, ehk kõige tähtsam (ja ühtlasi kõige kulukam) katse üldse – see otsustab, kas ravimikandidaadist on üldse asja. Eelmised katsed on sellele sissejuhatus.

TG ravimikatse puudutab ravimikandidaate koodnimedega TG-1101 ja TGR-1202. Katse tulemusel selgub, kas ravimikandidaatidest on asja kahe raske haiguse, kroonilise lümfotsüütse leukeemia ja mitte-Hodgkini lümfoomi ravil.

Mõlemad kandidaadid on paljulubavad ja katse tulemused on eeldatavalt pigem head kui halvad, nii et nende järel võib firma hakata USA ravimiametilt FDA turustamislube taotlema.

Sellest küljest polegi TG Therapeuticsile midagi ette heita – ettevõte saab oma tööga, uute ravimite arendamisega, hästi hakkama. Probleem ongi mujal: ettevõtte juhi ja suurima osaniku Michael Weissi tegevuses.

Firma juht on aga suli

Weiss on nimelt üks suller. Talle ja tema partnerile Lindsay Rosenwaldile kuulub mitme ravimiarendaja emaettevõte Fortress Biotech. Neile kuulub ka National Securities Corp, nõuande- ja maakleriteenust osutav firma.

Augusti alguses paljastas Reutersi uuriv meeskond, kuidas Nationali analüütikud pumpavad oma kiitvate reitingutega üles biotehnoloogiafirmade aktsiakursse ja kuidas Nationali maaklerid seejärel neid aktsiaid investoritele turustavad. Nendesamade firmade aktsiaid, mille suuromanikud on Fortressi kaudu Weiss ja Rosenweld.

Niisiis kiidab Weissi üks käsi teise tegevust. See võiks olla isegi kuskil lubatav ja tolereeritav, aga väärtpaberiturul peavad aktsiate kiitjad ja laitjad (analüütikud) olema suuromanikest rangelt lahutatud. Kahe sõnaga öeldes on selle asja nimi "huvide konflikt".

Loomulikult on see huvide konflikt kirbukirjas ära märgitud kõigis paberites, nii et juriidiliselt on kõik korrektne. Või vähemalt tundub korrektne. Iseasi, kui palju keegi seda kirbukirja tegelikult loeb.

Weissi ja Rosenwaldi ajalugu biotehnoloogiasektoris pole samuti kaugeltki plekitu. Nagu tuntud biotehnoloogiaajakirjanik Adam Feuerstein Twitteris märkis, on veel neid, kes nende tegusid mäletavad.

Ehk läheb õnneks

Seega: kui ma oleks investor, ei torgiks ma TG Therapeuticsi aktsiat isegi kaugelt mitmemeetrise teibaga. Riske on lihtsalt liiga palju. Mis siis, kui USA finantsjärelevalve FINRA siiski leiab, et juriidiliselt pole kõik korrektne? Mis siis iga seotud firmaga juhtuda võib? Mis siis, kui sulitegemine ulatub ka sügavale firma raamatupidamisse? Jne.

Kauplejana näen aga võimalust kasumit teenida, sest arvan, et ravimikandidaadid on TG-l siiski head ning nende õnnestunud katsetulemused võivad aktsia hinda märkimisväärselt tõsta. Ehk ei realiseeru need investeerimisriskid enne katsetulemuste teatavaks tegemist ja ehk õnnestub mul kasumiga tulema saada enne, kui firmat probleemid tabavad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. August 2018, 14:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing