Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Ebasoosingus mootoritootja

14. august 2018, 13:49
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180814/TRADER/180819858/AR/0/AR-180819858.jpg

Tulemuste hooaeg, mida ma siin vahelduva eduga kaubelnud olen, on küll lõpukorral, aga mitte veel lõppenud. Eile teatas oma möödunud kvartali tulemused üle saja USA aktsiaturul noteeritud ettevõtte, täna avaldab oma kvartalitulemused pea sama suur hulk firmasid. Mina leidsin selle ettevõtte, mille aktsia liikumist kaubelda plaanin, homme enne turupäeva algust tulemused avaldavate ettevõtete seast. See on Briggs & Stratton.

Leia nimi oma muruniitjalt!

Ahhaa, mõtleb lugeja kohe, kus ma seda nime lugenud olen. Pole sugugi ime, et nimi on tuttav. Briggs & Stratton on mootoritootja, mille mootorid on kasutusel paljudes muruniitjates. Kui teil ei ole just Honda või Kawasaki mootoriga muruniitja, võib teie niiduki mootorilt üsna tõenäoliselt lugeda just Briggs & Strattoni nime.

Eks muidugi on mootoritootjaid veel, aga fakt on, et Briggs & Stratton on väikeste sisepõlemismootorite turul üks suuremaid tegijaid. Aastas tuleb firma 21 tehasest kolmel kontinendil üle kümne miljoni sisepõlemismootori, millest lõviosa monteeritakse teiste ettevõtete tööriistadele.

USAs on Briggs & Stratton tuntud ka oma toodetega, Eestis on firma mootorid aga pigem suurte tööriistavalmistajate, nagu Husqvarna või MTD, riistadel. Firma mootorite kasutusvaldkond ei piirdu muruhooldusega: neid kasutatakse näiteks generaatorites, pumpades, lumepuhurites ja mujal.

Briggs & Stratton sai alguse 1908. aastal sisepõlemismootorite entusiasti Stephen Foster Briggsi ja teraviljakaupmehe Harold Meade Strattoni partnerlusena. Briggsi inseneritalent ja Strattoni ärivaist osutusid äärmiselt edukaks kombinatsiooniks. Algul prooviti kätt ka autode ehitamisega, kuid peatselt loobuti ambitsioonidest selles konkurentsitihedas valdkonnas ning jäädi autoosade ja -mootorite valmistamise juurde. Teise maailmasõja järgne aedlinnade buum USAs tõstis selleks ajaks väikestele mootoritele spetsialiseerunud ettevõtte tippu.

Halvad uudised kuhjaga hinnas sees

Veel aasta alguses oli Briggs & Strattoni aktsia hind uues tipus, makstes üle 27 dollari. Praeguseks on hind kukkunud 17 dollarile. Aktsia hinna kallal oleks nagu rotid käinud!

Esimene rott on kahanenud kasumlikkus. Aprilli lõpus teatatud eelmise kvartali tulemustes oli Briggs & Strattoni kasumimarginaal viiendiku võrra kehvem kui aasta varem.

Samuti langetas firma aprillis oma finantsaasta tulu prognoosi. Kui varem oodati aktsia kohta tulu 1,45–1,62 dollarit, siis nüüd 1,33–1,5 dollarit. Oodatust kehvema marginaali ja prognoosi põhjused on esiteks süvenev konkurents, eriti Hiina mootoritootjate jõuline turule tulek, ning teiseks viletsad suvised müügi väljavaated USA turul.

Mina arvan nüüd, et kõik negatiivsed uudised on kuhjaga juba aktsia hinda sisse arvestatud. Kui juuniga lõppeva majandusaasta kogutulu aktsia kohta oli tõesti prognoositud madalaimal tasemel 1,33 dollarit, siis praeguse aktsia hinna juures on EPS ehk tulu ja aktsia hinna suhe 13, mis on isegi investorile atraktiivne kordaja, saati siis kauplejale.

Mõistan, et muruniidukimootorid pole eriti in. In on Netflix, Twitter ja elektrirollereid ehitavad idufirmad. Mootorimürin ja bensiiniving on out ning see peegeldub ka aktsia hinnas. Siiski arvan, et pruugib Briggs & Strattonil kas või küüneotsa võrra oma madalale krutitud prognoose ületada, kui turg ettevõtte väärtust märkab ja seda kõrgemalt hindama hakkab.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. August 2018, 14:55

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing