Obskuurne majandus: 18. sajandi britid palkasid omale elavaid aiapäkapikke
Kujutage ette, et te olete nii jõukas, et ostate omale aeda dekoratiivse inimese. 18. sajandi rikaste brittide seas oli trend võtta omale palgale inimene, et ta nende aias romantiliselt patseeriks ja oleks vait.
"Der Eremit in Flottbek", Johann Baptist Schmitt (1795)
Foto: Hamburger Kunsthalle
Selle eest tasuti üsna heldelt, kuigi reeglid võisid olla karmid – olla justkui elav muinasjutuline aiapäkapikk. Millised need reeglid olid ja kui palju selle eest palka võis saada, kuulake saatest “Obskuurne majandus”. Saatejuht on Linda Eensaar.
Ilmselgelt mõjutavad globaalsed konfliktid, geopoliitilised kriisid ka allilmaäri. Näiteks Gaza konflikti tõttu ei saa enam Iisraeli ortodokssed juudi tudengid Maroko kaudu taskuraha.
Saade “Obskuurne majandus” tõmbab selleks hooajaks otsad kokku, et jälle taas sügisel naasta. Mis tõmbab kõige paremini otsi kokku? Eks ikka tõmblukk. Seekord kuuletegi saates, mida obskuurset toimub tõmblukkudega.
Hõbe on tänavu hinnatõusult kullale alla jäänud, sest investorid otsivad kullas geopoliitiliste pingete, kaubandussõja ja majanduslanguse riskide vastu kaitset. Samas püsib hõbeda tööstuslik nõudlus tugev ja tänavu on oodata turul suurt puudujääki, mis toetab hinda ka edaspidi.