Artikkel
 • Enterprise Europe Network – info ja tugiteenused ambitsioonikale Eesti ettevõttele

  Euroopa Liidu algne idee baseerus liikmesriikide vahelisel majanduskoostööl. Tänane siseturg pakubki rohkelt võimalusi ja majandusvabadusi, et ettevõtjad saaksid kasvada ning oma unistused ellu viia. Eesti ettevõtjaid aitab selles Enterprise Europe Network.

  Enterprise Europe Networki partnerid 2022. aastal ühispildil Prahas.Foto: Artikli autor
  2023. aastal tähistab Euroopa Liidu ettevõtjate koostöö toetamiseks loodud võrgustik Enterprise Europe Network (EEN) 15. juubelit. Organisatsiooni idee põhineb sellel, et kliendile pakutakse neile vajaminevat teavet või nõustamist. Võrgustik saab aidata sooviga luua uues riigis spetsiifilisi ärikontakte, pakkuda teavet töötajate ajutise töötamise reeglite kohta sihtriigis, anda infot sihtriigis tootele kohalduvate nõuete kohta, aidata asutada ettevõtte filiaali teistes riikides, aidata leida müügiesindaja sihtturul, kaasata arendustegevuseks vajaminevaid ressursse või partnereid, aga ka palju muud.
  Kuna ambitsioonikat Euroopa ettevõtjat ei hoia tagasi ka Euroopa ühisturu piirid, siis on tugivõrgustikus väljaspool Euroopat enam kui 30 partnerriiki, et meie ettevõtjate huvid saaksid toetatud ka kaugemal. Enterprise Europe Networkil on partnerid kokku üle 60 riigis ning võrgustikus olevaid organisatsioone lisandub iga paari aasta järel, et oleks tagatud ettevõtjate huvidel baseeruv geograafiline esindatus.
  Tugivõrgustikus on enam kui 30 partnerriiki väljaspool ELi.Foto: Artikli autor
  Eestis on pakkunud kasvu ja rahvusvahelistumist toetavaid teenuseid viis partnerit – Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Tallinna Teaduspark Tehnopol, Tartu Teaduspark, Baltic Innovation Agency, Invent Baltics. 2022. aastal liitus uue partnerina ka EASi ja KredExi ühendasutus.

  Võõraste turgude info kodumaal

  Võrgustiku fookus ja teenused on mõeldud eelkõige innovaatilistele, kasvule orienteeritud ja rahvusvahelise ambitsiooniga ettevõtjatele, aga ka ülikoolidele, klastritele või teistele sarnastele organisatsioonidele. Võrgustikus pakutakse ettevõtja koduriigis just talle vajaminevat teavet, nõustamist ja ärivõimalusi, seda kogu organisatsiooni ulatust arvestades. Enterprise Europe Network põhiteenused on tasuta, aga neid osutatakse ainult läbi koduriigi EEN tugiorganisatsioonide.
  Ettevõtja huvi korral kaardistame esmalt ettevõtte vajadused, võimalused ning seejärel arutame, millised võrgustiku poolt pakutavad teenused võiksid olla sobilikud. Teenuste osutamise loogika on see, et ühest kohast pakume ligipääsu kogu olemasolevale kompetentsile, sh vajadusel suuname kliendi edasi kõige sobilikuma nõustaja juurde Eestis või kaasame lisaks teavet üle maailma asuvatelt kolleegidelt.

  Võrgustik tõi hariduslikule õppemängule investorid

  2019. aastal Eesti virtuaalreaalsuse entusiastide loodud ettevõte Futuclass OÜ valmistab hariduslikke õppemänge keemia ja füüsika õpetamiseks 7.-9. klassi õpilastele. Mängud on arendatud koostöös koolide ja loodusainete õpetajatega. Ettevõtte eesmärk on muuta abstraktsed ja keeruliselt mõistetavad loodusained õppijatele huvitavaks ja käegakatsutavaks.
  Futuclass virtuaalreaalsuse lahenduse tutvustamine õpilastele.Foto: Erakogu
  Keerulised teemad on mängustatud kujul lastele paremini omandatavad, huvitavad ja kaasahaaravad. Virtuaalreaalsuse 3D keskkond võimaldab koondada tähelepanu ja eemaldada segajad. Teadmistestide, kus osalesid õpilased, kes omandasid õppemooduli virtuaalreaalsuses ja õpilased, kes sooritasid testi traditsiooniliste õppevahenditega, tulemustest selgus, et õpitulemused olid ligi 68% paremad õpilastel, kes said kasutada virtuaalreaalsuse tehnoloogiat.
  EEN Eesti partner Tartu Teaduspargi koostöö Futuclassiga algas 2019. aastal ettevõte varajases arengufaasis. Ettevõte tegutseb Teaduspargi inkubaatoris ja on mentorprogrammist abi saanud investorvalmiduse tõstmiseks ning osalenud EEN partnerite korraldatud kontaktreisil Ameerika Ühendriikidesse investoritega ja võimalike koostööpartneritega kohtumisteks. Koostöö tulemusena on ettevõte kaasanud investorid ja saanud enda kasutusse suurettevõtete järgmise põlvkonna VR-seadmed. Teaduspargi inkubaatoris ning inkubatsioonikeskuses viibitud aja jooksul on Futuclass laienenud 5% Eesti koolidesse ning alustanud tegevust eksporditurgude suunal.

  Enterprise Europe Network aitab Horizon Europe meetmetest tootearenduseks raha saada

  Tootearendus on ettevõtetele kallis, aga konkurentsis püsimiseks vajalik. Seetõttu on Euroopa Liit ja Eesti riik loonud erinevad toetusmeetmed tootearenduse rahastamiseks. Kui riiklikud meetmed on laiema haardega, siis Euroopa Liidu Horizon Europe programm on kitsama suunitlusega kõrg- ja süvatehnoloogia ettevõtetele.
  Horizon Europe programmi virrvarris orienteerumine on keeruline, sest meetmeid on palju ja reeglid on enamjaolt kirjas spetsiifilises kantseliidis ning nende reeglite leidmine ei pruugi kerge olla. Seetõttu pöörduvad ettevõtjad sageli Enterprise Europe Network (EEN) poole abipalvega leida enda vajadustele sobiv meede. Samuti hirmutab ettevõtteid teadmatus taotlusprotsessi osas.
  Tehnoloogiaettevõttele on enamalt jaolt kõige sobivam Horizon Europe meede Euroopa Innovatsiooninõukogu Kiirendi (EIC Accelerator). Kiirendi kuni 2.5 miljoni euro suurune toetus on mõeldud ettevõtte tootearendusprojekti rahastamiseks. Lisaks on võimalik taotleda kuni 15 miljoni euro suurune kapitaliinvesteering müügi ja kasvu toetamiseks. Meede on populaarne tänu oma ettevõttesõbralikele reeglitele, kuid selle tõttu on kiirendi ka väga konkurentsitihe ning rahastuse võidab umbes 10% taotlejatest.
  EEN Eesti partner Invent Baltics omab Euroopa Innovatsiooninõukogu Kiirendi edukate projektidega suurepärast kogemust, olles nõustanud Eesti 19 rahastatud projektist 12. Lisaks on ettevõte nõustanud enam kui kolmandikku rahastatud projektidest Soomes.
  Viimase aasta jooksul on Invent Balticsi abil Euroopa Innovatsiooninõukogu Kiirendi toetuse saanud innovaatiliste elektriautode laadijate tootja VOOL (MultiCharge OÜ), üliefektiivse antibakteriaalse plaastri arendaja Nanordica OÜ ja küberturvalisuse ettevõte Patchstack OÜ.

  Kust leida lisainfot?

  • EEN võrgustiku üle-euroopaline koduleht. Info rahvusvaheliste konverentside ja kontaktkohtumiste üritustest (sh online), koostööpakkumiste andmebaas (kommerts, tehnoloogia ja teadus-ja arendustegevus) ja muu teave: een.ec.europa.eu

  • EEN Eesti alamleht. Ülevaatlik teave, koostöövõimalused, Eesti organisatsioonide kontaktid: enterprise-europe.ee

  • Toormaterjali või allhanke partnerite leidmiseks tarneahelate jm koostöö veebiplatvorm: supply-chain-resilience-platform.b2match.io

  • Praktiline teave ettevõtluseks Euroopas, kõik EL riigid (Sinu Euroopa): europa.eu/youreurope

  Kontaktid sihtriigist viivad eduka koostööni

  Multilingua Keelekeskus on tegutsenud üle 25 aasta ja selle ajaga on nad saanud suurimaks keeleõpet pakkuvaks keeltekooliks Eestis. Korraldatakse keeleõpet nii kodu- kui ka välismaal. Lisaks 20 võõrkeele õpetamisele ja keelenõustamisele ollakse arenemas kompetentsikeskuseks, pakkudes koolitusi haridustöötajatele ja ettevõtete meeskondadele.
  Paari viimase aasta jooksul, kui pandeemia mõjutas paljude ettevõtete töörütmi, on Multilinguaski välja kujunenud n-ö uus normaalsus, et keeletunde viiakse läbi distantsõppes, omandades võõrkeelt virtuaalses klassiruumis. Selle eeliseks on, et ühes keeletunnis võivad koos olla õppijad, kes ei viibi ühes linnas, riigis või ajatsooniski. Samuti pakutakse keeleõppevõimalusi hübriidses klassiruumis, mis tähendab, et osa õppijaid ja õpetaja on füüsiliselt kohapeal, teised aga integreeritakse veebiplatvormi vahendusel distantsilt.
  Multilingua lähiaja üks suurimatest väljakutsetest on harida nii õpetajaid kui ka õppijad tehnoloogia kõige uuemate lahendustega, et kõik saaksid moodsatest keeleõppevõimalustest maksimaalset kasu.
  Kaubanduskoja poole pöördunud Multilingua Keelekeskus lõi Enterprise Europe Networki võrgustiku kaastoel kontaktid Suurbritannia ettevõttega Perfectly Spoken. Viimane on inglise keele kursusi pakkuv e-õppe keskkond, kus saavad inglise keelt õppida nii iseseisvad keeleomandajad kui ka need, kes eelistavad n-ö kombineeritud õpet veebiplatvormi toel ja täiendatuna Multilingua õpetajaga klassiruumis. Koostöö tulemusel loodetakse pakkuda oma klientidele veebikeskkonnas inglise keele õppimiseks veelgi laiemaid ja mugavamaid võimalusi.
 • Hetkel kuum
Luminori jätkusuutlikkuse juht: rohelisusest saab soodsama laenu argument
Praegu on see veel iga panga enda otsustada, kas anda rohelisematele ettevõtetele soodsamat laenu. Tulevikus eeldame, et nende jaoks, kellel on suurem kliimarisk, muutub üldjuhul ka laen kallimaks, kirjutab Luminori jätkusuutlikkuse juht Kadri Vunder.
Praegu on see veel iga panga enda otsustada, kas anda rohelisematele ettevõtetele soodsamat laenu. Tulevikus eeldame, et nende jaoks, kellel on suurem kliimarisk, muutub üldjuhul ka laen kallimaks, kirjutab Luminori jätkusuutlikkuse juht Kadri Vunder.
Järvan püüab universaalteenust viimasel hetkel riigikogu ette saada
Lootuses kodu- ja väiketarbijatele elektri universaalteenuse hinda veel 1. aprillist kärpida, püüab ettevõtlusminister seadusemuudatused liita praegu riigikogus töös oleva eelnõuga.
Lootuses kodu- ja väiketarbijatele elektri universaalteenuse hinda veel 1. aprillist kärpida, püüab ettevõtlusminister seadusemuudatused liita praegu riigikogus töös oleva eelnõuga.
USA aktsiad langesid keskpanga järgmiste sammude kartuses
Hirm, et vankumatult seisev tööjõuturg annab Föderaalreservile vabad käed kruvide pingutamisel, saatis USA aktsiaturud täna reedest langust jätkama.
Hirm, et vankumatult seisev tööjõuturg annab Föderaalreservile vabad käed kruvide pingutamisel, saatis USA aktsiaturud täna reedest langust jätkama.
Reaalajas börsiinfo
Lillemüüja laseb pikalt tegutsenud äri pankrotti: pole enam mõtet
Varem Viru lilleturul kioskit pidanud lillede jaemüügiga tegelev Kaeralill koondas töötajad ja läheb pankrotti.
Varem Viru lilleturul kioskit pidanud lillede jaemüügiga tegelev Kaeralill koondas töötajad ja läheb pankrotti.
Rüütsalu sookvootidest: naised peaksid end ise üles andma
Mul oleks väga hea meel, kui naised annaksid end ise üles, ka personaliotsingu büroodesse, et nad on valmis kaasa lööma nõukogudes, rääkis Ekspress Grupi juht Mari-Liis Rüütsalu sookvootidest saates "Kuum tool".
Mul oleks väga hea meel, kui naised annaksid end ise üles, ka personaliotsingu büroodesse, et nad on valmis kaasa lööma nõukogudes, rääkis Ekspress Grupi juht Mari-Liis Rüütsalu sookvootidest saates "Kuum tool".
Sõda pühkis kolmandiku Ukraina majandusest
Ukraina majandus vähenes eelmisel aastal ligikaudu 30 protsenti, võttis Soome Panga arenevate majanduste uurimiskeskus Bofit kokku Ukraina ametiasutuste esialgsed andmed.
Ukraina majandus vähenes eelmisel aastal ligikaudu 30 protsenti, võttis Soome Panga arenevate majanduste uurimiskeskus Bofit kokku Ukraina ametiasutuste esialgsed andmed.
Carlsbergi juht loodab Venemaalt kõigepealt lahkuda, aga kunagi naasta
Saku Õlletehase omanik Carlsberg valmistub läbi rääkima alla kümne potentsiaalse ostjaga oma mahuka Venemaa äri üle ja mängu võib tulla ka ettevõtte tagasiostuklausel, kirjutab Taani väljaanne Börsen.
Saku Õlletehase omanik Carlsberg valmistub läbi rääkima alla kümne potentsiaalse ostjaga oma mahuka Venemaa äri üle ja mängu võib tulla ka ettevõtte tagasiostuklausel, kirjutab Taani väljaanne Börsen.

Olulisemad uudised

Operailil läks veduriäri müügiplaan luhta: ostjate huvi osutus kasinaks
Kuigi vedurite ehitus Tapa depoos on üks riigifirma Operaili kolmest ärisuunast, mille omanik soovis maha müüa, ei tekkinud aastase müügiprotsessi jooksul tõsiseltvõetavaid ostuhuvilisi. Seetõttu jätkab Operail Repairs Tapa depoos tööd Operaili koosseisus,
Kuigi vedurite ehitus Tapa depoos on üks riigifirma Operaili kolmest ärisuunast, mille omanik soovis maha müüa, ei tekkinud aastase müügiprotsessi jooksul tõsiseltvõetavaid ostuhuvilisi. Seetõttu jätkab Operail Repairs Tapa depoos tööd Operaili koosseisus,

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.