3. juuni 1996 kell 22:00

Rataskaevu hotelli ümber jätkuvad vaidlused

Aprillis tühistas valitsus oma varasema korralduse ning otsustas Rataskaevu hotelli Tallinnas tagastada õigusjärgsele omanikule. Õigusjärgse omaniku esindaja Peeter Ploompuu väitel sai ta aga alles mõni päev tagasi teada, et 1995. aastal sõlmis riigikantselei haldusdirektor Erki Aavik hoone kasutusvalduse lepingu 15 aastaks ASiga Martensen. Kummaline on see, et leping sõlmiti 10. veebruaril, kuid valitsuse korraldus hotelli mittetagastamise kohta võeti vastu alles 21. veebruaril, seega on leping sõlmitud ebaseaduslikult, ütles Ploompuu.

Ploompuu kinnitusel on kummaline ka lepingu punkt, mille kohaselt ei oma keegi õigust lepingut vaidlustada ja arusaamatuste korral lahendatakse vaidlus Stockholmi kaubanduskoja vahekohtus.

Õigusjärgset omanikku esindav vandeadvokaat Viktor Kaasik väitis, et tema sai kasutus-valduslepingust teada nädal tagasi. Nüüd tuleb valitsuse ja linnavalitsuse asemel kaasata käimasolevasse kohtuprotsessi praegused valdaja ja rentnik, lisas ta. «Me loodame, et leiame mingi variandi, mis mõlemaid pooli rahuldab,» viitas Kaasik kohtuvälise lahendi leidmise võimalusele.

Samas avaldas Kaasik arvamust, et kasutus-valduslepingu sõlmimine riigikantselei poolt ei olnud üldse võimalik. «Kui me kokkuleppele ei jõua, siis ma hakkan tõestama, et nii kasutus-valdusleping kui ka sellest tulenevad teised lepingud on ebaseaduslikud,» lisas ta samas.

Ka Ploompuu teatas, et juhul kui kokkuleppele ei jõuta, tuleb pärast linnavalitsuse hoone tagastamiskorraldust linnavalitsuse vastu esitatud hagi ümber vormistada ja hakata vara uuesti välja nõudma võõrast ebaseaduslikust valdusest, seekord ASi Martensen valdusest.

Praegu turvafirma Acropol peadirektorina töötav Erki Aavik vastas küsimusele lepingu seaduslikkuse kohta, et kindlasti ei kirjutanud ta lepingule alla enne, kui see oli riigikantselei juristide poolt tunnistatud õiguslikuks lepinguks. «Mul ei ole kunagi olnud kombeks mingisuguseid lepingulisi soolosid tekitada, nii et need inimesed, kes selle lepingu ette valmistasid, selle eest ka vastutavad, pidasin seal päris korralikke inimesi tööl,» märkis Aavik.

«Elementaarne loogika ütleb, et seadus on kõrgem akt kui leping ning kui viimane on vastuolus seadusega, siis rakendatakse seaduse sätteid,» rääkis Aavik.

Aaviku sõnul võib kasutus-valduslepingut kaudselt võrrelda rendisuhtega. «Kui mina olen andnud oma vara kellelegi kasutus-valdusse ja müün oma vara maha, siis see kasutusvalduse suhe on uue omaniku ja kasutaja-valdaja suhe.»

Hotelli Rataskaevu direktor ning ASi Martensen osanik Jaanus Võitla ei nõustunud hotelli ja kasutus-valduslepinguga seonduvat kommenteerima.

Hiljuti Rataskaevu hotellis avatud Pappa Pizza restorani omanik AS Robinson Restoranid on sõlminud aktsiaseltsiga Martensen rendilepingu 14 aasta peale.

Robinson Restoranide juhatuse esimees Madis Kinks lausus, et ta on veendunud, et Martenseni ja riigikantselei sõlmitud kasutus-valdusleping on täiesti seaduslik. Tema avaldas arvamust, et omaniku muutudes jääb rendileping jõusse. «Ma olen veendunud, et me leiame omanikuga kompromissi,» lausus ta. Samuti märkis Kinks, et ta ei usu omanike esindajate väiteid, nagu oleks olnud kasutus-valdusleping nende jaoks ootamatu avastus.

Kinksi sõnul läks restorani rajamine neile maksma 1,1 miljonit krooni. «Et olla kindel oma rendilepingus, võtsime me kirjaliku nõusoleku riigikantselei peadirektorilt Tarmo Männilt selle kohta, et riigikantselei võtab teadmiseks ja nõustub nende ruumide väljarentimisega Robinson Restoranide ASile,» lausus Kinks.

Kinks tõdes, et pole seniajani omanikuga läbirääkimisi alustanud, kuna juriidiliselt on maja tagastamata. «Kui maja on tagastatud, siis olen mina esimene, kes sooviks saada tuttavaks maja omanikuga ja temaga läbi rääkida,« lausus ta.

Tallinna linnavaraameti juhataja asetäitja Voldemar Trumm teatas, et linn on alustanud hotelli tagastamise menetlust ning nädala-poolteise pärast peaks tulema linnavalitsuse korraldus selle hoone tagastamise kohta.

Hetkel kuum