22. oktoober 1996 kell 22:00

Majanduseliit on suurvõlglane

Venemaa riikliku pankrotiameti direktori Pjotr Mostovoi sõnul on valitsus koostanud nimekirja 185 Venemaa suurettevõttest, mille arvele langeb lõviosa 50 triljoni suurusest maksuvõlast.

«Tegemist on Vene majanduselu eliidiga ning kasumit tootvate ettevõtetega,» ütles Mostovoi. Venemaa valitsus on ähvardanud algatada pankrotimenetluse kuue firma vastu, mille järel võib sama saatus oodata ka teisi ettevõtteid. Nende kuue hulka kuuluvad ka sellised tuntud ettevõtted nagu Moskvitsh ja Kamaz.

Ülejäänud neli on naftakompaniid Tatneft ja Purneftegaz, rafineerimistehas Krasnodarnefteorgsintez ja alumiiniumitehas Atjinski Glinozemni Kombinat.

Nimetatud kuus ettevõtet on välja valitud eelkõige selle alusel, et makstud on vähem kui 10 protsenti tasuda tulevatest maksudest. See annab alust oletada, et tegemist on ulatusliku maksupettusega.

«Need ettevõtted on tahtlikult ning süstemaatiliselt maksude maksmisest kõrvale hiilinud,» ütles Mostovoi. «Me ei saa lubada, et meie kõige tulusamad ettevõtted seadust rikuvad. Summad, mis nad riigile võlgnevad, moodustavad murdosa ettevõtte käibest, mistõttu keegi ei saa väita, et nad ei ole suutelised maksma,» lisas ta.

Laekumata maksud on löönud Venemaa riigieelarvesse suure augu, mistõttu palgad ja pensionid on mitu kuud maksmata.

Planeeritud maksudest on aasta esimese üheksa kuuga laekunud vaid 75 protsenti. Parlamendi alamkoda lükkas läinud nädalal tagasi Venemaa tuleva aasta eelarve projekti, väites, et tulude pool on maksulaekumiste osas oluliselt üle hinnatud.

Venemaa maksuameti andmeil on suurimate maksuvõlglaste nimekirja eesotsas Venemaa suurim autotootja AvtoVAZ (Lada, Niva).

AvtoVAZi võlg ulatub 6,7 miljardi kroonini. Selle järel tulevad naftakompaniid Juganskneftegaz ja Nizhnevartovskneftegaz, kelle maksuvõlad ulatuvad 3 miljardi kroonini.

Eile istus esimest korda koos spetsiaalselt maksude sissenõudmiseks moodustatud valitsuskomisjon. Venelased loodavad komisjonilt, mille initsiaalid langevad kokku Feliks Dzherzhinski omaaegse salapolitsei omadega, tõeliselt karme abinõusid maksuvõlglaste korralekutsumisel. Peale pankrotimenetluse on kõneldud ka ettevõttejuhtide isiklikust vastutuselevõtmisest. DI-REUTER

Hetkel kuum