11. november 1996 kell 22:00

Tolliamet seostab suuri kütusefirmasid salakütusega

Oleme põhjalikult uurinud riiulifirmasid ja nende seost legaalsete kütusefirmadega, ütles tolliameti peadirektor Rein Talvik. Tema sõnul on kütuse salakaubavedu toimunud kahel viisil -- raudteed pidi on riiulifirmad üritanud kütust sisse tuua ja autotranspordiga üritati kütuse taasväljavedu Estonian Transoili tollilao kaudu.

Talvik tõi näiteks kolm EK väljastatud volikirja ASi Tehnoservis esindajale Andrei Maliavkole. Volikirjad olid Estonian Transoilis ladustatud EK kütuse väljavõtmiseks ja tolliprotseduuride teostamiseks, kusjuures igal kirjal on eri passiandmed.

Tolliameti andmetel on sellenimeline isik sisse kirjutatud Tallinnas Mustamäe teel, kuid ta pole seal kunagi elanud. «See on üks väike bukett volikirjadest, « väitis Talvik. Tema sõnul ei ole volikirjades näidatud isikuid või firmasid üldse olemas või ei tegele need kütusekaubandusega.

EK endise peadirektori, praeguse õliliidu tegevdirektor Henn Pärna sõnul ei ole mingit kohustust kauba ostja dokumente kontrollida.

Talvik avalikustas Eesti Kütuse kommertsdirektori ja ASide Amenom, Espigor ja Parevek esindaja allkirjaga lepingu lisa, mis sätestab kütuse eest maksmise. See kütus on tegelikult Eestisse toodud Eesti Kütuse rahaga ja lepingu lisas on kirjas, kuidas Eesti Kütus saab raha tagasi, väitis Talvik. Ükski riiulifirma pole saanud tegutseda ilma tugevate firmade toetuseta, lisas ta.

Mitmed kütuseärimehed ja riigiametnikud on varem tunnistanud, et kütuse vahendamiseks Venemaalt on peale raha vajalikud ka head sidemed naftatöötlemistehastes.

Eesti Kütuse peadirektor Toomas Saks oli pressikonverentsil dokumentide avalikustamisest nördinud. «Toll on kohtus jäänud kaotajaks ja otsustas nende firmade poole näpuga näidata,» kommenteeris kütusefirmasid kohtus esindav vandeadvokaat Martti Hääl.

Talviku sõnul on ka kütusefirma Favora väga tihedalt suhelnud ASiga Vegelar, mis kevadel kütust sisse tõi. «Meil seda Vegelari võimalik leida ei ole ja juhatuse esimeest Kalle Heina meie andmetel ei ole olemas,» kinnitas Talvik. Küll aga saadab Vegelar kirju Favorale, et lepingu kohaselt kantaks raha kas firma kassasse või Rootsi pangakontole, teatas Talvik.

Käesoleval hetkel on Tartus kinni peetud järjekordselt 26 vagunit bensiiniga A76, mis on adresseeritud firmale Adverton. Need vagunid on tilkunud terve eelmise nädala, mitte keegi kütuse vastu huvi tundnud pole, märkis Talvik.

Suuri kütusekoguseid enam korraga ei tooda, pigem proovitakse, kas läheb läbi, kommenteeris rahandusministeeriumi kantsler Enn Pant. Tema sõnul on tolliamet suutnud oluliselt piirata salakütuse sissevedu ja on tõenäoline, et riskivad need firmad, kes selle kaotuse üle elavad.

Hetkel kuum