31. märts 1997 kell 22:00

Soots valetas investoritele

Eile Soots Turismi aktsiaemissiooni peatanud väärtpaberiinspektsiooni peadirektori asetäitja Indrek Jakobson ütles, et selline asi on Eestis esmakordne ja loob pretsedendi. «Ma ei oska ette kujutada, mis oleks võinud juhtuda, kui inimesed oleks läinud aktsiaid märkima, aga aktsiaraamatut pole depositooriumis,» lausus Jakobson.

Soots Turismi nõukogu esimees Lembit Soots ütles, et aktsiaraamat ei jõudnud õigeaegselt depositooriumisse firma juhtkonna ja emissiooni korraldaja Hoiupanga Investeeringute ASi omavahelise arusaamatuse tulemusena.

Jakobsoni sõnul on Soots Turism aktsiaemissioon peatatud seniajani, kuni Soots Turism viib aktsiaraamatu depositooriumisse.

Depositooriumi juhataja Martti Kuldma andmetel polnud väärtpaberite depositoorium eile pärastlõunal veel Soots Turismiga lepingut sõlmitud.

Aktsiaemissiooni korraldava Hoiupanga Investeeringute projektijuht Raul Hindov ütles uudisteagentuurile BNS, et keskdepositoorium peaks Soots Turismi aktsiad registreerima esmaspäeval või teisipäeval.

Väärtpaberiinspektsioon koostas eile juhtunu kohta haldusõigusrikkumise protokolli, mille järgi võib halduskohus süüdimõistmise korral määrata Soots Turismile karistuseks 10 000 kuni miljon krooni trahvi.

Jakobsoni sõnul on enneolematu, et aktsiaseltsi nõukogu esimees ja audiitor kinnitavad oma allkirjadega fakte, mis tegelikult tõele ei vasta. Soots Turismi auditeeris vannutatud audiitor Kalju Välimäe.

Jakobsoni sõnul avastas väärtpaberiinspektsioon pettuse juhuslikult. «Kui firma nõukogu esimees, audiitor ja juhatuse liige emissiooniprospektile alla kirjutavad, siis pole selle sisus ju põhjust kahelda,» lisas ta.

Soots Turismi aktsiakapitali suurus on 8,6 miljonit krooni, mis suureneb emissiooni käigus 14,7 miljoni kroonini. Firma 1996. a kasum oli 1,1 miljonit krooni.

Firmal on kokku 12 aktsionäri, 51 protsenti aktsiatest kuulub Lembit Sootsile, 15,66 protsenti Toomas Sootsile ja 5,53 protsenti Elvo Lajale.

Soots Turism tegeleb hotellide, restoranide ja kiirsöögikohtade pidamisega. Firma 40 miljoni kroonisest käibest moodustab 75 protsenti toitlustusettevõtete käive.

Soots Turism plaanib aasta jooksul avada kaks toidutänavat ja tõsta Peoleo hotelli kvaliteeti.

Hetkel kuum