• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Aktsiaturgudel kestab tõusumeeleolu

  Möödunud nädala väärtpaberiturul andis tooni föderaalreservi koosolek. Esmaspäeval Dow tõusis mõnevõrra, ent maaklerid pelgasid võtta positsioone ning käive jäi seetõttu väikeseks. Teisipäevane Fedi otsus viis mõningase segaduse järel hinnad taevasse ning Dow lisas esmaspäevasele tõusule veel 80 punkti, sulgudes 7303,46 punktil. Järgnes aga mõningane kainenemine ning kolmapäeval ja neljapäeval kaotas indeks üle 45 punkti. Siiski ei olnud see iseloomulik kogu turule, kuna praktiliselt kõik muud indeksid jätkasid mõningast tõusu. Eriti positiivselt mõjus Fedi otsus tehnoloogiaaktsiatele, mida varasem intressimäärade tõus ja dollari tugevus tõsiselt kahjustasid. Reedel tõusis Dow hommikupoolel küll 50 punkti, ent järgnevad pikad pühad vähendasid käivet tublisti.
  Esmaspäeval oli Stockholmi börs nelipühade tõttu suletud. Teisipäevahommikune hinnalangus lõi eriti metsandusettevõtteid, kui pärastlõunal hakkasid hinnad tõusma. Peasüüdlaseks oli Astra, kes teatas mõningate ravimite lubamisest USA turule. Tagajärjena tõusis Astra 16,5 krooni ning mõjus soodsalt ka ülejäänud turule. Kolmapäeval jätkasid tõusmist nii Astra kui meediakontsern Kinnevik. Ka Ericsson võitis tänu tehnoloogiaaktsiate edule New Yorgis. Neljapäeval mõjus turule Dow Jonesi langus ning börsi üldindeks langes 0,12 punkti 2832, 45 punkti tasemele. Edukaim oli Ericsson, mis tõusis üle 4 krooni. Reedel jätkus Astra tõus, seda toetas viimane boonusemissiooniga kauplemise päev. Tugeva tõusu tegi ka Skandia kindlustusselts. Indeks tõusis 1,28%, 2868,75 punktini.
  Eelmise nädala algus Helsingi börsil oli uimane. HEX langes pisut ning teisipäevane käive muutus pea olematuks, kui välismaised maaklerid ootasid föderaalreservi otsust. Ainsana ergutasid turgu Enso ning Valmeti uudised, esimesel oodatust suurem kasumiprognoos, teisel saadud suurleping, kuid üldine loidus jahutas ka nende tõusu. Kolmapäeval sööstis börs pärast New Yorgist jõunud uudiseid üles. HEX tõusis 2,6% ning oli lähedal 3100 punkti piirile, sulgudes 3097,71 tasemel. Nokia tegi peaaegu poole börsi 900miljonilisest käibest ning purustas vastupanutaseme 340 marka, tõusis 4% ja sulgus 348-l. Stsenaarium kordus reedel, kui HEX sulgus 3120,08 punktil (tõus 1997. a juba 25%) ning Nokia jõudis 355 margani.
  Esmaspäeval tõusis Vene turg taas rekordkõrgustesse, peatudes tasemel 366,22 ning maaklerid ennustasid turu edasise käitumise sõltuvust Fedi otsusest. Teisipäevane närviline turg aga langes ning üllatuseks maakleritelegi ei toonud ka kolmapäev kaasa välisinvestorite juurdevoolu turule. Föderaalreservi intressimäärade püsimine oli selleks hetkeks juba varasematesse hindadesse arvestatud ning ei kujutanud enesest olulist informatsiooni. Ka varasem Vene riigikassa tulumäära langus ei mõjutanud turu meeleolu. Seetõttu jätkas RTS-indeks langemist ning oli neljapäeva õhtuks tasemel 359,04. Reedel oli ainsaks sündmuseks UES juhtkonna vahetumine, mis aktsiat tublisti tõstis.Siiski ennustavad analüütikud, et turu allakäik on ajutine ning lähinädalatel on oodata uusi rekordeid.
  Esmaspäevane Riia börs jätkas põhiliselt langusmeeleolus. Põhinimekirjas oli siiski tõusjaid, nagu RTF, Riia laevaremonditehas ning Valmiera Klaaskiud. Teisipäev andis juba märku turu võimalikust elavnemisest. Enamik ametliku nimekirja aktsiatest tõusid ning ka börsi käive ulatus 125 000 latini. Kolmapäevane käive oli küll pea kaks korda väiksem, ent maaklerid nägid siiski investorite juurdevoolu, paljuski konkureeriva EVP-turu ebasoodsa hinnataseme tõttu. Erinevad börsiindeksid tõusid päevaga ca 3%. Suuremateks tegijateks olid endiselt RTF ja laevaremonditehas, tugevalt tõusis ka Unibanka. Neljapäeval ja reedel suurenes ka börsi käive üle 100 000 lati. Põhinimekirja aktsiate suund oli selgelt üles ning Rietumu indeks tõusis nädala jooksul üle 6%.
  Esmaspäeva hommik Vilniuse börsil oli paljulubav ning maaklerid ennustasid kauaoodatud hinnatõusu. Aktiivseimaks ja ka edukaimaks oli Hermis, mis jätkas tõusu ka järgnevatel päevadel. Ka teisipäev ja kolmapäev olid optimistlikud ning börsisüsteemi kogukäive kasvas üle miljoni liti. Neljapäevane kauplemine oli aga taas uimane, põhinimekirja käive langes pea kolmaniku, 470 000 litini, Hermis langes, samuti enamik teisi. Kõmu tekitasid hoopiski veidrad suurtehingud nii Hermise panga kui väikefirma Auriga aktsiatega. Oletatakse, et Hermise aktsiaid ostis pank ise. Ka reedene kauplemine oli tagasihoidlik ning maaklerid ei oota turu elavnemist veel ka järgmisel nädalal.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Roheelektrifirma uuendas börsiga tõotusi
Enefit Greeni börsile tulekuks on üliviljaka pinnase ette valmistanud nii pensionireform kui elektri kõrge hind, aga kas sellele langev tera on kasvujõuline, see alles hakkab selguma, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Enefit Greeni börsile tulekuks on üliviljaka pinnase ette valmistanud nii pensionireform kui elektri kõrge hind, aga kas sellele langev tera on kasvujõuline, see alles hakkab selguma, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Pangaaktsiad ei suutnud Balti börsiindeksit tõusule viia
Täna taas plussis kaubelnud pangaaktsiate hoost jäi väheks, et kogu Balti börs tõusule viia.
Täna taas plussis kaubelnud pangaaktsiate hoost jäi väheks, et kogu Balti börs tõusule viia.
Raadiohommikus: Enefiti börsidebüüt, krüptovarad ja mure hariduse pärast
Nädala viimases hommikuprogrammis on fookus paljulubavatel investeerimisideedel ja Eesti haridussüsteemi tulevikul.
Nädala viimases hommikuprogrammis on fookus paljulubavatel investeerimisideedel ja Eesti haridussüsteemi tulevikul.
Eesti majaehituse pärandihoidja: aastas jõuan teha kuni 15 palkmaja
Eesti traditsioonilise ehituse hoidmise eripreemia pälvis tänavusel aasta tehasemaja konkursil Võrumaal Vastseliinas asuvas firmas Vipson Projekt käsitööna valminud palkmaja.
Eesti traditsioonilise ehituse hoidmise eripreemia pälvis tänavusel aasta tehasemaja konkursil Võrumaal Vastseliinas asuvas firmas Vipson Projekt käsitööna valminud palkmaja.