25. juuni 1997 kell 22:00

Kallis kunstnik

Navitrolla, kodanikunimega Heiki Trolla, ütleb, et kunstimaailmas pole olemas äkilist edu. «Tuntus saavutatakse ränga töö ja vaevaga,» kinnitab ta.

Navitrolla sõnul ei huvita täna kedagi, kui palju ta on enda teadvustamiseks tööd teinud. «Mõni ei pea mind siiani kunstnikuks, sest mul pole vastavat haridust,» ütleb ta.

Sellegipoolest on Navitrolla praegu üks nõutavamaid Eesti kunstnikke, kelle töid müüakse hinnaga kuni 100 000 krooni tükk.

Detsembri alguses avab Navitrolla oma näituse Londonis, mida aitab korraldada Eesti saatkond. Näitus on pühendatud Eesti Vabariigi 80. aastapäevale. Inglismaale sõiduks tellib Navitrolla eralennuki. «See ajab nii mõnelgi inimesel harja punaseks, kuid äri on äri,» ütleb kunstnik. «Ma ei keela teistel sama teha, kui nad on selleks võimelised.»

«Minu maalide hinnad võivad tunduda üüratult kõrged, kuid hinna määramine on kunstniku südameasi,» väidab Navitrolla. «Neid, kes teevad häid pilte, on palju. Idee on selles, et ka viletsat kunsti on võimalik muuta nõutavaks.»

Mais sai Navitrollast kaheksaks aastaks galeriiomanik. Tartu kultuurkapital rendib kunstnikule endise Rüütli galerii ruume. Galerii haldamiseks moodustati OÜ Latimeeria, mille osanikud on Navitrolla, pankrotihaldurid Arno Mägi ja Aivar Leismann.

Navitrolla sõnul investeeriti galeriisse tuhandeid kroone. «Galerii rajamine on olnud kogu aeg minu unistus,» tunnistab kunstnik. «See investeering tasub ennast ära.»

Eesti ühe tuntuma pankrotihalduri Arno Mägi sõnul saaks Navitrollast suurepärane ärimees. «Mees teab, mida ta teeb,» räägib äripartner.

Suve lõpul hakkab Ühispank väljastama uue kujundusega VISA kaarte. Maksekaardid kujutavad endast Navitrolla maalide reproduktsioone.

«See oli minu idee,» ütleb Ühispanga reklaamidirektor Erik Sakkov. «Helistasin Navitrollale ja vana tuli kohale. Vaatasime maalidest tehtud slaide minu juures köögis ja õige valiku tegemine oli lõpp raske, sest Navitrolla pildid on kõik ilusad.»

«Kui enamasti kujutab Navitrolla oma maalidel puid, muru, taevast ja väikeseid elukaid, siis nüüd lähtusime valiku tegemisel nendest maalidest, kus on midagi muud veel lisaks,» räägib Sakkov. VISA kaarte on kokku kuus.

Navitrolla ütleb, et talle meeldis Ühispanga pakkumine. «Meie pangakaardid on väga igavad ja ilmetud,» seletab ta. «Kui neid saab huvitavamaks muuta, tuleks sellest võimalusest kinni haarata.»

Summat, mida Ühispank Navitrollale maksab, kunstnik ei avalda. Lepingutingimuste kohaselt ei kuulu need numbrid avalikustamisele.

Navitrolla sõnul on tal raha parasjagu, kuid «nodi» kokkuajamine pole tema jaoks eesmärk iseenesest. Tellimuse peale ta ei maali ja mõne tähtsa panga- või saatkonnatöötaja pärast ta ennast ei orjasta.

Kunstnik Marko Mäetamme sõnul ei allu Navitrolla ühiskonna reeglitele. «Ta on kunstnik ja ärimees ühes isikus,» ütleb Mäetamme. «Navitrolla tuleb ja müüb. Tema fenomen seisneb piltide armsuses, need on nunnud ja detailideni lõpuni joonistatud.»

Hetkel kuum