6. jaanuar 1998 kell 22:00

Multimeediavahendid kontoriarvutis -- miks mitte?

Kui keegi tuleb teile väitma, et tema arvates ei ole multimeediarakendustest kontoritöös kasu, siis andke talle kuuks ajaks kasutada multimeediaprotsessoriga arvuti, milles on helikaart, kõlarid ja CD- seade. Eks kuu aja pärast vaatame, kas see inimene nõustuks oma multimeedia- arvuti tavalise kontoriarvuti vastu tagasi vahetama. See on nagu kiirema arvuti ostmisega. Inimene ei oska lihtsalt hinnata seda ajavõitu ja eeliseid enne, kui ta on uut arvutit mõnda aega kasutanud. Põhimõtteliselt saaks elementaarse tekstitöötluse ju 286-protsessoriga arvutiga ka tehtud.

Üks nõutumaid riistvaralisi multimeediakomponente on korralik CD- seade, ilma milleta on tänapäeval üsna raske paljusid programme installeerida ja kasutada. Loomulikult on alati võimalik muretseda endale programmidest disketiversioon, kuid Office'i installeerimine ca 40 disketi pealt on üsna tülikas. Mahukatel CDdel on tihti ka rohkem lisasid.

Helikaardi ja multimeediakõlarite vajalikkus ilmneb eelkõige Internetis töötades, sest tänapäeval on väga paljud koduleheküljed audiotaustaga varustatud. Hädavajalikuks osutuvad eelnimetatud komponendid ka erinevate entsüklopeediate ja keeleõppeprogrammide kasutamisel. Enamik entsüklopeediaid on kasutatavad ainult otse CD-lt ja nende installeerimine kõvakettale on võimatu. Kolmanda peamise rakenduse leiaksid helikaart je speaker'id kaupade-teenuste esitlemisel ning firma presentatsioonidel.

Küll on aga Eestis vara rääkida videokonverentsidest ja muust taolisest. Isegi mujal maailmas pole see veel väga igapäevane suhtlemisviis. Videokonverentside puhul on peamiseks takistuseks sideliinide läbilaskevõime.

Seega rääkides standardsest multimeediaarvutist, räägime me arvutist, kuhu on lisatud helikaart, kõlarid, CD-seade ja multimeedia laiendusega protsessor. Käibel on isegi mõiste business audio, mis tähendab odavaid helikaarte ja kõlareid kontoritööks. Kui vajadused on aga professionaalsemad, pole kaotatud summa märkimisväärne, sest selle osatähtsus arvuti hinnast on väike. Loomulikult ei saa aga väita, et multimeedialaiendus on vajalik absoluutselt igal töökohal. Kindlasti piisab standardsest arvutist teenindavatel töökohtadel pankades, kauplustes ja mujal.

Hetkel kuum